Miasto i Gmina Bagnacavallo

 

Powierzchnia: 80 km2

Ludność: ok. 16 tys. mieszkańców

 

Miasto i Gmina Bagnacavallo leży w północno-zachodniej części włoskiego „buta” w regionie Emilii Romanii w odległości ok. 70 km od miasta Rawenna. W skład gminy poza miastem Bagnacavallo wchodzą jeszcze miejscowości: Boncellino, Glorie, Masiera, Rossetta, Traversara, Villanova, Villa Prati. Bagnacavallo to miasteczko historyczne. Starówka, otoczona niegdyś ceglanymi murami obronnymi, z których do dnia dzisiejszego zachowały się tylko nieliczne elementy, odsłania cały szereg zabytkowych obiektów, z których do najważniejszych należy zaliczyć: Klasztor, Ratusz,  Wieżę, Operę.

 

Centralnym elementem starej części miasta jest tradycyjny, brukowany granitem rynek z doskonale zachowanymi i odremontowanymi kamieniczkami, których podcienia kryją galerie, kawiarenki i butiki handlowe. Jedna z rynkowych kamieniczek należy do holenderskiej królowej Beatrice, która to właśnie miejsce wyjątkowo sobie upodobała. Rynek jest tradycyjnym miejscem spotkań mieszkańców miasta podczas codziennych spacerów, robienia drobnych zakupów czy cyklicznie odbywających się imprez okolicznościowych i kulturalno–rozrywkowych. Tutaj znajduje się ratusz, siedziba władz miejskich. Tutaj tradycyjnie zbiegają się wszystkie znaczące trakty komunikacyjne starówki. Odwiedzającym Bagnacavallo zdecydowanie można polecić wizytę na przełomie września i października. Ostatni weekend września jest bowiem czasem świątecznym dla mieszkańców Baniacavallo, którzy wtedy to właśnie weselą się ku tradycji Świętego Michała Archanioła patrona miasta.

 

Trzeba podkreślić, iż organizacja Dni Patrona ma zdecydowanie ponadlokalny charakter. Podczas spotkań, wernisaży, koncertów i innych imprez plenerowych obecni są mieszkańcy wielu sąsiednich miejscowości, turyści oraz, już od 10 lat, kilkudziesięcioosobowa delegacja niemieckiego miasta partnerskiego - Neresheim.

 

Obszar Gminy zdominowany jest przez rolnictwo, a w zasadzie ogrodnictwo i przetwórstwo artykułów rolnych. Brak jest dużych zakładów przemysłowych. W ogrodach najczęściej spotkać można plantacje winorośli oraz drzewa jabłoni i brzoskwiń. Chociaż uprawiane są również kiwi, oliwki, figi, jak i bardziej wyszukane odmiany rodem z dalekiej Azji. Plantacje są prowadzone w dużej kulturze rolnej, nawadniane i uprawiane z użyciem wielu specjalistycznych maszyn. Na uwagę zasługuje jednak dobrze zorganizowany system odbioru i przetwórstwa płodów rolnych. Rolnicy zorganizowani są w spółdzielnie, które prowadzą nowoczesne zakłady przetwórcze, kupują i użyczają drogich, specjalistycznych maszyn dla swoich członków i co w naszych warunkach wydaje się najbardziej istotne regularnie płacą za wyprodukowany surowiec.

 

Położenie Bagnacavallo to niewątpliwie duża zaleta. Otóż pokonując niewiele ponad 50 km dotrzeć można nad brzeg Adriatyku. Pokonując ok. 130 km rozkoszować się można atrakcjami Wenecji, włoskiej perły kultury i sztuki, a przemierzając nie więcej jak 80 km dotrzemy do San Marino – miejsca niezwykle urokliwego, a jednocześnie bardzo istotnego punktu na turystycznym szlaku handlowym.

 

Podsumowując należy stwierdzić, iż Bagnacavallo to doskonałe miejsce dla osób pragnących się zapoznać się z kulturą, tradycjami i zwyczajami ziemi włoskiej. Na każdym kroku daje się tutaj zauważyć szacunek dla sztuki, w wielu wymiarach, historyczna architektura starówki łagodnie została wkomponowana we współczesne budownictwo nowych dzielnic, a rytm życia w dużej mierze oparty jest na podstawowej działalności czyli ogrodnictwie. Ludzie są tutaj pogodni, nieźle zorganizowani chociaż daje się u nich wyczuć dużą domieszkę krwi południowej cechującą się umiłowaniem dla rozrywki i biesiadowania.

 

Bratnią duszą dla Strzyżowian jest w Bagnacavallo Pani Maria Mazur, kiedyś mieszkanka Strzyżowa, dziś trwale związana z Włochami, za której to przyczyną doszło do zbliżenia obydwu miast.

 

Wszystkich zainteresowanych szczegółami związanymi z Miastem Partnerskim Bagnacavallo odsyłamy na stronę www.comune.bagnacavallo.ra.it

 
 

Budżet obywatelski 2017