Strzyżów

 

Powierzchnia: 1389,2847 ha 

Liczba ludności: ok. 9 tys.

 

 

Strzyżów to jedno z najpiękniej położonych miast na Pogórzu Strzyżowsko-Dynowskim, 30 km na południowy zachód od Rzeszowa. Jego zabudowa rozciąga się w dolinie Wisłoka, spiętej klamrą niewysokich, z rzadka zalesionych wzgórz. Stara część miasta, którego dzieje sięgają XIX wieku, zajmuje niewielkie wzniesienie, przez które przebiega droga wojewódzka nr 988 relacji Babica-Warzyce oraz linia kolejowa Rzeszów-Jasło. Dawna, w części zabytkowa architektura centrum, nie została zdominowana przez współczesne budynki, toteż układ urbanistyczny Strzyżowa pozostał klarowny i czytelny, a jego małomiasteczkowy charakter odznacza się harmonią i swoistym pięknem.

 

Strzyżów zamieszkuje dziś prawie 9 tys. mieszkańców. Jest siedzibą władz gminy i powiatu. Miasto, choć niewielkie, pełne jest urokliwych miejsc. XIX-wieczne kamieniczki w Rynku z charakterystyczną wieżą kościelną i bryłą XV-wiecznego kościoła nadają mu niepowtarzalnego klimatu. Na każdym rogu i w każdym zaułku można spotkać ślady bogatej historii, które mieszają się z dążeniem do rozwoju i nowoczesności. Spotkać tu można z jednej strony wiele obiektów zabytkowych, będących świadkami odległej historii tych ziem, jak choćby: XVIII wieczną synagogę żydowską czy będący jedną z większych atrakcji poniemiecki tunel schronowy. Z drugiej zaś strony, w Strzyżowie wybudowano jeden z nowocześniejszych w regionie obiektów sportowych, jakim jest budynek Krytej Pływalni „Otylia” z licznymi atrakcjami, czy nowoczesny i doskonale wyposażony Integracyjny Park Sportu i Rekreacji.

 

Współczesne miasto jest nie tylko ważnym centrum gospodarczym, ale również kulturalnym dla 14 okolicznych wsi. Wiodącą rolę pełni tu Dom Kultury „Sokół”, który co roku organizuje liczne imprezy kulturalne: przedstawienia teatralne, wernisaże, koncerty, występy zespołów tanecznych i wiele innych.

 

Strzyżów, to także kolebka oddolnych inicjatyw mieszkańców - działa tu kilkadziesiąt organizacji pozarządowych o różnorodnym charakterze. Bogate tradycje sportowe Strzyżowa, które wiążą się z funkcjonowaniem w mieście do lat 60 XX w. Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, kontynuowane są przez liczne kluby sportowe. Dynamicznie rozwija się także współpraca zagraniczna miasta z partnerami z całej Europy.  

 

 

 Galeria

 
 

Budżet obywatelski 2017