Glinik Zaborowski

 

Powierzchnia: 560,536 ha

Liczba ludności: ok. 580

 

Sołectwo Glinik Zaborowski obejmuje obszar 560,12 ha, położone jest w północno-wschodniej części Gminy Strzyżów nad rzeką Wisłok. Charakteryzuje się bezkolizyjnym połączeniem z oddalonym o 2 km Strzyżowem. Przez wieś przebiega droga powiatowa, która łączy wieś z drogą wojewódzką Strzyżów-Rzeszów.

 

Początkowo nie była to wieś samodzielna – jeszcze w latach 30-tych XX w. Glinik Zaborowski występuje jako przysiółek wsi Zaborów. W 1855 r. właścicielem Zaborowa z Glinikiem był Karol Nitsche, w 1872 r. – Teofil Wasilewski, w 1886 r. – Karolina Wasilewska, w 1905 r. – Aleksander Wiktor.

 

W latach 1889-1890 wybudowano linię kolejową Rzeszów – Jasło, która przecięła tereny wsi. Ludność Glinika Zaborowskiego w XIX w. należała do parafii rzymsko-katolickiej w Połomii, a od 1930 r. do parafii w Strzyżowie. W 1986 r. erygowano we wsi samodzielną parafię. Murowany kościół parafialny p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej wybudowany został w 1982 r.

 

Ważne obiekty wsi to: Szkoła Podstawowa (1974 r.), Remiza Strażacka, Dom Ludowy (1958 r.) oraz kościół. Uwagę zwracają również przydrożne kapliczki.

 

Glinik Zaborowski to najmłodsza wieś spośród 14 w gminie Strzyżów, powstała dopiero w 1946 roku. Od strony Strzyżowa graniczy z Żarnową. Ze wsią Glinik Charzewski łączą ją dwie kładki na Wisłoku, a ze wsią Zaborów most na rzece Wisłok.

    

W Gliniku Zaborowskim dla dobra lokalnej społeczności prężnie działają: Koło Gospodyń Wiejskich, OSP oraz Grupa Śpiewacza „Baby Glinickie”, która kultywuje tradycje regionalne, a także uczestniczy w różnego rodzaju przeglądach. Działalnością artystyczną we wsi zajmuje się również Andrzej Moskwa – miłośnik sztuki ludowej, który od lat uprawia amatorsko rzeźbę i malarstwo.

 

Od roku 1993 we wsi istnieje Jeździecki Klub Sportowy „Pogórze”. Prowadzi on naukę jazdy konnej dla początkujących i zaawansowanych, doskonali umiejętności jeździeckie w dyscyplinie skoków. Organizuje i współorganizuje zawody jeździeckie o randze krajowej i międzynarodowej. Turystom oferuje noclegi.

Na terenie Glinika Zaborowskiego przebiega pasmo Strzyżowsko-Sędziszowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, który charakteryzuje się różnorodnością form terenu.  

 
 

Budżet obywatelski 2017