Lassee (Austria)

Lassee to 3 tysięczne miasto o powierzchni 5.561 ha położone w dolnej Austrii ok. 40 km na wschód od Wiednia.

„Przekraczając granicę słowacko-austriacką w Bratysławie kierujemy się na północny-zachód wzdłuż Dunaju. Droga wiedzie przez równinne, rolnicze tereny Dolnej Austrii. Wjeżdżając do Lassee mijamy po prawej stronie tereny rekreacyjne. Jest to kompleks domków letniskowych położonych nad sztucznie utworzonymi kanałami. Każdy domek ma dostęp do akwenu, po którym można pływać małymi żaglówkami i łodziami wiosłowymi. Właścicielami tych domów są przeważnie mieszkańcy Wiednia.

Zabudowa miasteczka jest tradycyjna. Parterowe domy otoczone ogrodami skupione są wzdłuż kilku głównych uliczek. Centrum miasta wyznacza kościół w stylu neobarokowym z zabytkowym cmentarzem położonym w obrębie murów kościelnych. Mieszkańcy Lassee zajmują się przeważnie rolnictwem . Równinne tereny, odpowiednio zagospodarowane z systemem nawadniania i melioracji z dobrymi drogami dojazdowymi, przeznaczone są pod uprawę zbóż, buraków cukrowych, i warzyw. Dla mieszkańców i odwiedzających wybudowano kilkunasto-hektarowe pole golfowe. Wykorzystano tereny będące dotychczas nieużytkami należącymi do gminy.”

W Lassee funkcjonuje jedyna, jak dotąd, w Austrii kotłownia , w której paliwem jest słoma. Zastosowanie duńskiej technologii oraz pomoc finansowa Unii Europejskiej pozwala na uzyskiwanie ciepła z taniego, lokalnego źródła. Co roku zgromadzone ok. 5 tys. m3 słomy wystarcza na ogrzanie w sezonie zimowym wszystkich budynków w Lassee. Bardzo sprawnie działa system odbioru, sortowania i utylizacji śmieci oparty na specjalistycznych obiektach.

Lassee to odpowiednie miejsce do wypoczynku, jak również dla indywidualnych przedsięwzięć.

Warto odwiedzić nowy urząd gminy z małą salą konferencyjną na pierwszym piętrze, która obecnie wykorzystywana jest jako biblioteka. W urzędzie ma siedzibę burmistrz. Na poddaszu znajduje się duża sala konferencyjna, która może być przeznaczona na różne uroczystości, takie jak wykłady, koncerty, itd. Godne zwiedzenia są również centrum młodzieżowe, dom straży pożarnej, szkoła podstawowa i specjalna, szkoła główna odnowiona w 1992 roku, przedszkole, kaplica Huberta, kościół Schonfeld, dworzec oraz tereny przemysłowe.

 
 

Budżet obywatelski 2017