Obchody Święta Konstytucji 3 – go Maja w Strzyżowie

 

3 Maja 2017 r. uczciliśmy  226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 – go Maja. Tego dnia w Strzyżowie uroczystości rozpoczęły się pochodem, który przeszedł ulicami miasta. Uczestniczyli w nim przedstawiciele władz gminnych, powiatowych oraz wojewódzkich, instytucji, zakładów pracy, służb mundurowych, organizacji, kombatanci, grupa rekonstrukcyjna z Liceum Ogólnokształcącego pod przewodnictwem Pana Grzegorza Adamczyka, która dumnie ubarwiła pochód oraz mieszkańcy miasta i gminy Strzyżów.

Pochodowi przewodniczyła Strzyżowska Orkiestra Dęta pod przewodnictwem Pana Antoniego Barcia oraz kompania honorowa 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia oraz młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, Pododdział Strzyżów.

O godz. 11.00 w Kościele Farnym w Strzyżowie została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. Proboszcz Jan Wolak.

Po mszy św. rozpoczęła się główna część uroczystości na strzyżowskim rynku, pod Pomnikiem Niepodległości, którą rozpoczął Pan Mariusz Kawa, Burmistrz Strzyżowa  witając licznie przybyłych gości oraz mieszkańców miasta i gminy Strzyżów, dziękując jednocześnie za udział w tak ważnej dla wszystkich Polaków uroczystości.

Następnie głos zabrał Pan Robert Godek, Starosta Strzyżowski, który w swoim  przemówieniu wskazał m.in. na połączenie aspektu religijnego i republikańskiego uroczystości, co podkreśla wymiar duchowy naszego polskiego patriotyzmu oraz wskazuje na związek dziejów Polski z tradycją demokratyczną.

Następnie pod Pomnikiem Niepodległości zostały złożone wiązanki kwiatów przez przedstawicieli samorządu powiatowego, przedstawicieli Rady Miejskiej w Strzyżowie, przedstawicieli Pana Senatora Zdzisława Pupy, Posłów Pana Andrzeja Szlachty oraz Pana Wiesława Buczaka, przedstawicieli Stowarzyszenia "Bezpieczny Powiat", związków zawodowych oraz Przedszkola Samorządowego „Michałki” w Strzyżowie.

Jak co roku można było dokonywać wpłat na rachunek Specjalnego Funduszu na Remont i Odnowę Pomników i Miejsc Pamięci Narodowej, których dokonali:

- Pani Wioletta Drozd,

- Komenda Powiatowa Policji w Strzyżowie,

- Zakład Przetwórstwa Mięsnego Marek Leśniak,

- Zespół Szkół w Dobrzechowie.

Po części oficjalnej uroczystości rozpoczął się Bieg Konstytucji 3 - go Maja o Puchar Burmistrza Strzyżowa, natomiast o godz. 14.00 Piknik Wojskowy w Parku Literackim w Strzyżowie z udziałem 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

 

 

RELACJA

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

 

 

Ewelina Brodowska-Mularz

fot. Krzysztof Szaro 

liczba wyświetleń: 448 dodano: 2017-05-12