Bogusław Wołoszański w strzyżowskim tunelu

 

Dnia 13 maja br. do Strzyżowa zawitał wyjątkowy gość – człowiek, który o historii II wojny światowej wie chyba wszystko, polski dziennikarz, prawnik i popularyzator historii, autor wielu książek o tematyce historycznej. Pomysłodawca oraz autor programu „Sensacje XX wieku” - Bogusław Wołoszański. Na spotkanie do tunelu przybyło pół tysiąca mieszkańców z gminy i okolic, ale także województwa i zagranicy.

 

W scenerii niemieckiego schronu Anlage Sud w Strzyżowie Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej zorganizowało spotkanie z człowiekiem-legendą, wieloletnim prowadzącym niezwykle popularny program „Sensacje XX wieku”. Ten kultowy program Bogusława Wołoszańskiego popularyzujący wiedzę z historii ubiegłego stulecia, pojawił się na antenie TVP we wrześniu 1983 roku i szybko zdobył oddanych widzów, głównie dzięki niespotykanemu w tamtych czasach sposobu narracji. Program przedstawiania najważniejsze wydarzenia polityczne, gospodarcze i militarnego poprzedniego wieku. Od początku swojego istnienia program przeszedł ogromne zmiany. Ze skromnego projektu realizowanego w studiu telewizyjnym przekształcił się w duże widowiska, w których udział brała plejada rodzimych aktorów.

 

Tematem spotkania w strzyżowskim tunelu były kulisy wejścia Stanów Zjednoczonych Ameryki w działania II Wojny Światowej. Następnie pan Bogusław odpowiadał na pytania, które dotyczyły najróżniejszych faktów ostatniej wojny. Na koniec można było nabyć jego ostatnią książkę „Zabić Amerykę” i wrócić z autografem autora.Przed wydarzeniem pan Bogusław spotkał się także z najstarszym mieszkańcem gminy, kpt. Tadeuszem Lutakiem - ostatnim  żyjącym budowniczym strzyżowskiego tunelu. 

A.      Kozioł

Fot. Archiwum Muzeum Samorządowego w Strzyżowie

liczba wyświetleń: 205 dodano: 2023-05-17