Bieg „Tropem Wilczym” po raz dziewiąty w Strzyżowie

 

W niedzielę 5 marca br. odbyła się dziewiąta już w Strzyżowie edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Bieg Tropem Wilczym to ogólnopolski projekt koordynowany przez Fundację Wolność i Demokracja z Warszawy, którego celem jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Organizatorami wydarzenia byli Gmina Strzyżów oraz Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie.

 

Bieg wpisał się już na stałe w kalendarz imprez organizowanych na terenie Gminy Strzyżów i jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem biegaczy  - na starcie stanęło blisko 130 zawodników z terenu gminy i powiatu strzyżowskiego, ale także województwa podkarpackiego m.in.: Jasła, Soliny, Krosna i Rzeszowa. Sportowcy mieli w tym roku do przebiegnięcia jeden dystans - 1963 m, którego start oraz meta znajdowały się na wejściu do tunelu schronowego po stronie ul. Żarnowskiej.

 

Wydarzenie w tym roku poświęcone było pamięci: Alicji Wnorowskiej, Ireny Szajowskiej,Tadeusza Płużańskiego oraz Witolda Pileckiego, którego krótką biografię zaprezentowały uczennice Szkoły Podstawowej w Żyznowie nazwanej imieniem rotmistrza. Burmistrz Strzyżowa przywitał zebranych, dziękując im za liczne przybycie, odczytał również list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników biegu.

 

Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali koszulki z wizerunkami bohaterów tegorocznej edycji, natomiast zwycięzcy poszczególnych kategorii odebrali z rąk Burmistrza Strzyżowa pamiątkowe statuetki. Tego dnia nie liczył się jednak wynik sportowy, a cel, jakim było oddanie hołdu Żołnierzom Niezłomnym.

 

 Najszybsze wśród kobiet: 

 

  1. Anna Święch,
  2. Amelia Ślaska,
  3. Dominika Wróbel.

 

Najszybsi wśród mężczyzn:

 

  1. Konrad Bałchan,
  2. Jakub Bartula,
  3. Zbigniew Kąkol.

 

Pełna lista wyników tutaj

 

Organizatorami biegu byli: Gmina Strzyżów, Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie, przy udziale: Muzeum Samorządowego Ziemi Strzyżowskiej, Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie, Centrum Integracji Społecznej, Szkoły Podstawowej w Żyznowie,  oraz wolontariuszy: Stowarzyszenia Pogórze Ultra Trial oraz OSP Strzyżów.  Organizatorzy składają także podziękowania dla Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie oraz Posterunku SOK w Jaśle za pomoc w zabezpieczeniu biegu.

 

A. Kozioł

 

Zobacz zdjęcia autorstwa K. Szaro

liczba wyświetleń: 223 dodano: 2023-03-07