Tadeusz Lutak awansowany do stopnia kapitana

 

To była wyjątkowa i wzruszająca uroczystość. W piątek 3 marca br. nasz najstarszy mieszkaniec, 105-letni por. Tadeusz Lutak został awansowany na stopień Kapitana. Nominację wręczył szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka - Łukasz Kudlicki. Organizatorami wydarzenia byli 1. Batalion Czołgów z Żurawicy oraz Burmistrz Strzyżowa.

 

Uroczystość odbyła się w Domu Kultury „Sokół”, gdzie w obecności rodziny, przyjaciół oraz wielu znamienitych gości szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej - Łukasz Kudlicki wręczył bohaterowi spotkania akt nominacji. W swoim przemówieniu dyrektor Kudlicki podkreślał, jak bardzo trafny jest pseudonim kapitana Lutaka – „Pancerz”, który symbolizuje niezłomność charakteru. – Honorując dzisiaj pana, panie Kapitanie, mamy przed oczami także przedstawicieli tego pokolenia, do którego Pan należy i które podziwiamy- podkreślał Kudlicki.

 

W wydarzeniu oprócz rodziny, przyjaciół i znajomych kpt. Lutaka, wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych: Jolanta Sawicka wicewojewoda podkarpacki, Bogdan Żybura - Starosta Strzyżowski, Burmistrz Strzyżowa Waldemar Góra oraz dr hab. Dariusz Iwaneczko - dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, dr Piotr Szopa, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, który zaprezentował krótką biografię bohatera, a także przedstawiciele wojska: płk Marcin Dusza zastępca dowódcy 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej im. Gen. Dyw. Franciszka Kleeberga z Lublina, płk Piotr Zieliński dowódca 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia, płk Karol Walczak Dowódca 31 Batalionu Lekkiej Piechoty w Rzeszowie, płk Jacek Mucha – Naczelnik Wydziału Dyscypliny Wojskowej Odznaczeń i Mianowań Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej, ppłk Rafał Kluz - dowódca 1 Batalionu Czołgów im. płk. Józefa Koczwary z Żurawicy.

 

Po części oficjalnej miała miejsce część artystyczna, którą uświetnił zespół z klubu  5. batalionu strzelców podhalańskich z Przemyśla. Kapitan Lutak z właściwą sobie swadą i humorem również zaśpiewał dla zebranych piosenki żołnierskie,a na zakończenie spotkania udzielił wywiadu dla TVP3 Rzeszów - materiał z nagrania można było obejrzeć w wieczornym wydaniu rzeszowskich „Aktualności”, ale także na antenie ogólnopolskiej w „Teleexpressie Ekstra”. - Jestem bardzo szczęśliwy i cieszę się z tego awansu, tylko że jestem coraz słabszy. Trzeba będzie wszystko zostawić, tę Ojczyznę kochaną i odejść. Ale w Ojczyźnie będę leżał, więc i tak będę się cieszył – żartował.

Trudno jest uwierzyć, że ten pełen wigoru i radości, ale też niezwykłej skromności człowiek w sierpniu tego roku skończy 106 lat.

 

Tekst i fot. A. Kozioł

 

Zobacz zdjęcia 

 

Kpt. Tadeusz Lutak urodzony 29 sierpnia 1917 r. w Żarnowej. Służył w Żurawickich koszarach w 1937 – 1939 r. Brał udział w walkach pod Myślenicami i Jordanowem. Dalszy szlak bojowy prowadził Pana kapitana przez Mielec, Kolbuszową, Rzeszów, Jarosław oraz Lasy Janowskie. Od 1940 r. kontynuował walkę w podziemiu wolnościowym. Pod pseudonimem „Pancerz” działał w organizacji wywiadowczo
– dywersyjnej „Ruch”, zdobywając cenne informacje dla AK. Był uczestnikiem wielu akcji sabotażowych i likwidacyjnych.

liczba wyświetleń: 179 dodano: 2023-03-06