Wspomnienie o strzyżowskich Żydach w BPGiM

 

Po dwóch latach przerwy odbyło się w dniu 13 stycznia br. spotkanie historyczno-kulturalne, organizowane w ramach obchodów Światowego Dnia Judaizmu w Kościele katolickim, pt. „Strzyżowscy Żydzi – wspomnienia”. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Bibliotekę Publiczną Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzyżowskiej. Coroczne spotkania mają na celu przybliżenie historii, kultury, języka, religii, obyczajów, obrzędów, w tym roku skupiając się na życiu codziennym strzyżowskich Żydów oraz znanych i uznanych osobistościach tamtych czasów.

 

Zebranych w bibliotece przywitała dyrektor placówki Marta Utnicka, dziękując wszystkim za tak liczne przybycie. Podczas spotkania dowiedzieć można było się wielu ciekawych i czasem nieoczywistych historii i faktów związanych ze społecznością żydowską Strzyżowa. Historię osadnictwa żydowskiego w Strzyżowie opowiedziała prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzyżowskiej Agata Gadziała. Następnie referat „Synagogi Ziemi Strzyżowskiej” wygłosiła gospodyni wieczoru, Marta Utnicka. O znanych w mieście Izraelitach opowiedziała Marzena Łącka – nauczycielka historii i regionalistka. Nie zabrakło także zabawnych scenek i anegdot z życia ówczesnych Żydów. Całości wydarzenia przeplatana była muzyką i śpiewem w wykonaniu Beaty Oliwy oraz Tria Galicyjskiego.

 

Tego wieczora nie mogło zabraknąć także tradycyjnych żydowskich potraw. Zebrani spróbować mogli m.in. czulentu czy śledzia po żydowsku.

 

Więcej informacji na temat wydarzenia w najbliższym wydaniu miesięcznika „Waga i Miecz”.

 

A. Kozioł

Fot. A. Woda  

liczba wyświetleń: 189 dodano: 2023-01-19