Kampania „Terapia to nie wstyd” na strzyżowskim rynku

 

W piątek 9 września na strzyżowskim rynku można było skorzystać z bezpłatnej porady specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego. Akcja prowadzona była przez nowo utworzone Centrum Zdrowa Psychicznego Szpitala Specjalistycznego w Jaśle w ramach kampanii społecznej „Terapia to nie wstyd”.

 

W piątek strzyżowski rynek stał się przez kilka godzin otwartym gabinetem specjalistycznym dla wszystkich, którzy pragnęli uzyskać informację z zakresu profilaktyki i zdrowia psychicznego. Nadrzędnym celem kampanii społecznej „Terapia to nie wstyd”, w ramach której prowadzona była piątkowa akcja przez Centrum Zdrowa Psychicznego Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, jest szeroko pojmowana profilaktyka zdrowia psychicznego oraz psychoedukacja, odejście od stereotypów, które nadal rządzą w naszym społeczeństwie – uświadomienie wartości terapii.

 

Mieszkańcy mogli skorzystać z porady psychologicznej, specjalisty pielęgniarstwa psychiatrycznego, ale także wykonać pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz saturacji czy podziwiać liczne prace pacjentów oddziału psychiatrycznego.

 

Pogarsza się stan zdrowia psychicznego

 

Istniejące dane i prognozy na temat zdrowia psychicznego pokazują, że zaburzenia psychiczne są poważnym i narastającym problemem na całym świecie. Badania nad ogólną kondycją zdrowia psychicznego oraz poziomem odczuwanego stresu wskazują, że ten stan uległ pogorszeniu w porównaniu z normą sprzed pandemii. Zwraca się uwagę na dominację zaburzeń codziennego funkcjonowania (radzenie sobie z obowiązkami, zadowolenie z wykonywanych zadań, symptomy somatyczne - bóle głowy, wyczerpanie, osłabienie, subiektywne złe samopoczucie, oraz odczuwanie niepokoju i problemy ze snem).

 

W ostatnich latach rośnie liczba dzieci i młodzieży chorujących na depresję. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, zwiększa się też liczba osób niepełnoletnich podejmujących próby samobójcze. Polska jest w czołówce europejskiej, jeżeli chodzi o liczbę skutecznych prób samobójczych u dzieci i młodzieży.

UM

Fot. A. Kozioł 

liczba wyświetleń: 121 dodano: 2022-09-14