Narodowe Święto Niepodległości 2021

 

W zeszły czwartek 11 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. W Strzyżowie po raz kolejny ze względu na sytuację epidemiczną nie było tradycyjnych tłumnych pochodów i uroczystości. Chcąc jednak kultywować to ważne dla wszystkich Polaków święto i nadać mu uroczystą oprawę w Kościele Farnym w Strzyżowie o godz. 11.00 odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych oraz Strzyżowskiej Orkiestry Dętej. Zapalono także znicze oraz złożone zostały wiązanki kwiatów w lokalnych miejscach pamięci.

 

Przed mszą na placu kościoła farnego zebrały się poczty sztandarowe instytucji, szkół, ochotniczych straży pożarnych i organizacji z terenu gminy i powiatu strzyżowskiego. Przewodniczyli im strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2020 im. kpt. Zygmunta Patryna „Słowik” w Strzyżowie oraz poczet sztandarowy 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia. Uroczystą oprawę muzyczną mszy świętej, którą odprawił ks. dr Jan Wolak, zapewniła Strzyżowska Orkiestra Dęta.

 

Podczas mszy ks. proboszcz podkreślał, jak trudny to czas dla naszego kraju z uwagi na sytuację na polskiej granicy.  - Spróbujmy zobaczyć, że patriotyzm to jest szukanie mądrości. Spróbujmy takiego refleksyjnego spojrzenia na to, co w nas i wokół nas się dzieje – mówił podczas kazania ks. Wolak. -  Bądźmy ostrożni nie w sensie nieufności, ale refleksji nad tym, co widzimy, co słyszymy… Abyśmy próbowali być mądrymi Polakami, mądrze kochać swoją Ojczyznę choćby przez to, co czynimy. Bo każdy z nas ma swoją drogę.

 

Po mszy strzyżowscy strzelcy, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy, pod przewodnictwem Strzyżowskiej Orkiestry Dętej, przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości w rynku, gdzie odegrany został hymn Polski oraz złożone zostały wiązanki kwiatów przez: przedstawicieli powiatu strzyżowskiego w osobach Starosty Strzyżowskiego Bogdana Żybury, Wicestarosty Strzyżowskiego Tomasza Garncarskiego i Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Tadeusza Niemca; przedstawicieli Gminy Strzyżów w osobach Burmistrza Strzyżowa Waldemara Góry, Wiceburmistrza Strzyżowa Pawła Midury i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzyżowie Tomasza Grodzkiego, komendantów powiatowych Policji i Państwowej Straży Pożarnej oraz delegację wojska z zaprzyjaźnionej jednostki z Jarosławia. Wiązanki złożone zostały także przy pomnikach: Ofiar Stalinizmu, Żołnierzy Poległych w I i II wojnie światowej oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

 

Zobacz zdjęcia - fot. W. Plezia

Zobacz zdjęcia - fot. A. Kozioł 

A. Kozioł

liczba wyświetleń: 166 dodano: 2021-11-15