„Kulinarny Drób”, czyli piknik drobiowy w Strzyżowie

 

Stoiska lokalnych producentów i rękodzielników, występy wokalne i taneczne, pokazy sztuk walki a wieczorem koncert znanego zespołu „Kordian” – te i wiele innych atrakcji czekało na mieszkańców w niedzielę 26 września br. na placu targowym w Strzyżowie, gdzie odbył się organizowany przez Podkarpacką Izbę Rolniczą w Strzyżowie we współpracy z Gminą Strzyżów piknik „Kulinarny Drób”. Jego celem było promowanie wśród konsumentów spożycia polskiego mięsa i przetworów z mięsa drobiowego, poprzez zwiększenie udziału ich spożycia w codziennej diecie. Podczas pikniku dokonano także oficjalnego otwarcia nowego targowiska.

 

Ciepła i słoneczna pogoda przyciągnęła tego dnia na plac targowy wielu mieszkańców miasta i gminy. O godzinie 12.00 dyrektor biura PIR Wiesław Lada dokonał oficjalnego otwarcia pikniku i powitał wszystkich uczestników oraz przedstawicieli władz samorządowych i Izby Rolniczej, a byli wśród nich: Starosta Strzyżowski Bogdan Żybura, Burmistrz Strzyżowa Waldemar Góra i jego zastępca Paweł Midura, Wójt Gminy Niebylec Zbigniew Korab, wiceprezes i przewodniczący RP PIR w Strzyżowie Jerzy Bator, członkowie zarządu PIR Zbigniew Bojko i Piotr Suski, członkowie RP PIR w Strzyżowie oraz innych powiatów.  Ważny wydarzeniem niedzielnego spotkania było oficjalne otwarcie nowego targowiska. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali starosta Bogdan Żybura, burmistrz Waldemar Góra oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Strzyżowie Tomasz Grodzki.

 

Po części oficjalnej odbyły się konkursy zręcznościowe dla dzieci i dorosłych oraz bezpłatna degustacja potraw przygotowanych z polskiego mięsa drobiowego. Drobiowe przysmaki tak zasmakowały degustującym, że paniom z KGW Wysoka Strzyżowska Górna, Żarnowa, Brzeżanka i Bonarówka trudno było nadążyć z pieczeniem, smażeniem i nakładaniem drobiowych specjałów. Za część kulinarną wydarzenia odpowiadało Strzyżowskie Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich. Podczas pikniku nie zbrakło także stoisk instytucji i organizacji oraz lokalnych producentów i rękodzielników, na których można było nabyć m.in. wyroby lokalne oznaczone znakiem produktu lokalnego „Wykonano w Strzyżowie”. Podczas pikniku, była także możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19 w specjalnie przygotowanym mobilnym punkcie szczepień, zorganizowanym we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Brzeżance.

 

Imprezie towarzyszyły dodatkowe atrakcje, jak pokazy sprawności bojowej i ratownictwa, przygotowane przez strzyżowskich Strzelców we współpracy ze strażakami OSP w Strzyżowie oraz  koncerty i pokazy artystyczne. Na scenie wystąpili soliści „Studia Piosenki” działającego przy Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie, zespół „Cajmery” działający przy GOK Niebylec, Kapela Ludowa z Czudca i zespół folklorystyczny „Wielopolanie” z Wielopola Skrzyńskiego. Występowali także tancerze z Nowoczesnej Szkoły Tańca oraz podopieczni klubu „Armagedon JU-JITSU Team” w Strzyżowie. Prawdziwe tłumy zgromadziła pod sceną gwiazda wieczoru - zespół „Kordian”. Muzycy zasłynęli na polskiej scenie muzycznej dzięki skocznym przebojom „Dziewczyna z gór” oraz „Wina dzban”. Słowa energetycznych piosenek wraz z wokalistą Kordianem Cieślikiem śpiewali wszyscy zabrani tego wieczora na placu targowym, nie zabrakło więc bisów i ciepłych słów skierowanych ze sceny do zawsze entuzjastycznej strzyżowskiej publiczności.

 

Imprezę poprowadzili Marta Utnicka, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie oraz Artur Warzecha z Podkarpackiej Izby Rolniczej. Piknik sfinansowany został m.in. ze środków Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.

 

Aneta Kozioł

 

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w organizację pikniku „Kulinarny Drób”, w szczególności Wójtowi Gminy Niebylec za bezpłatne udostępnienie sceny.

 

Fot. Podkarpacka Izba Rolnicza,

FB Kordiana Cieślika

Ewelina Brodowska-Mularz

liczba wyświetleń: 389 dodano: 2021-10-01