Póki my żyjemy! Przerwane dzieciństwo w scenach z czasów II wojny światowej

 

Do wydarzenia, które odbyło się w dniu 29 sierpnia br. na ulicy Przecławczyka przygotowywaliśmy się bardzo długo. Mocno rozbudowany projekt, do którego zaprosiliśmy ponad 100 osób, był przepełniony nutą patriotyczną i historyczną. Drugie takie nasze wydarzenie w ramach „Święta ulicy” zaplanowano tak, aby dotrzeć do najszerszego kręgu naszego wspaniałego społeczeństwa. Bogaty program artystyczny, ubarwiony akcentami historycznymi miał przypomnieć starszemu pokoleniu prawdę historyczną, a młodemu mieszkańcowi uzmysłowić jej okrucieństwo i tragizm, tak ku przestrodze.

 

Wszystko zapowiadało się naprawdę wzruszająco, gdy nagle pogoda załamała się dramatycznie, budząc wątpliwości, co do organizacji wydarzenia. Tym razem nie pomogły ani modlitwy, ani błagalne spojrzenie w niebo. Aura postanowiła zakpić z naszej pracy i pokrzyżować plany. Niestety, projekt oparty w głównej mierze na dwóch profesjonalnych grupach rekonstrukcyjnych nie mógł już zostać przełożony. W związku z tym, jeszcze w niedzielny poranek ściągaliśmy skąd się da namioty, bo może jednak trafi się jakiś zapaleniec i przyjdzie...

 

Radość nasza była wielka, a praca przy projekcie nie poszła na marne, bo przyszedł nie jeden, przyszło wielu miłośników naszych wydarzeń i historii. I co najważniejsze byli z nami od początku wydarzenia, od tej ostatniej niedzieli roku 1939 aż do końca spotkania, do roku 1944, gdy Strzyżów został oswobodzony. Program wydarzenia sunął godzina za godziną, a widzowie czekali, co się jeszcze może wydarzyć. Nikt nie mógł być pewien, czy nie zostanie aresztowany, wywieziony na zsyłkę lub poturbowany przez niemieckich żołdaków. Żywy teatr na ulicy Przecławczyka, nasz zamysł, zrealizował się pomimo niesprzyjającej aury. Przełamaliśmy dzięki naszym wspaniałym Mieszkańcom pewne pogodowe tabu i mamy nadzieję, że wszyscy, którzy na żywo uczestniczyli w naszym wydarzeniu będą go wspominać pozytywnie. (...)

 

Urszula Rędziniak 

Stowarzyszenie Zakorzenieni w Kulturze

 

Cały tekst można będzie przeczytać w najbliższym wydaniu miesięcznika "Waga i Miecz", który już za kilka dni dostępny będzie w sprzedaży. 

Wydarzenie dofinansowane zostało m.in. ze środków budżetu Gminy Strzyżów.

 

 

Zobacz zdjęcia - fot. A. Haligowski 

liczba wyświetleń: 144 dodano: 2021-09-08