Strzyżowskie Święto Plonów 2021

 

Sierpień to miesiąc, który upływa pod znakiem żniw – zbiorów zbóż, które wydała Matka Ziemia. Po ciężkiej pracy przychodzi czas na odpoczynek i świętowanie, dlatego 22 sierpnia bieżącego roku na placu Domu Kultury “Sokół” w Strzyżowie licznie zgromadzili się Mieszkańcy naszej gminy i miasta aby wspólnie obchodzić to wyjątkowe wydarzenie jakim jest Strzyżowskie Święto Plonów.


Dożynki otworzyła Dyrektor DK “Sokół” Anna Słowik i Burmistrz Strzyżowa Waldemar Góra, na którego ręce został złożony pachnący i pokaźny bochen chleba, przekazany przez Starostów Dożynkowych –  Martę Perłowską oraz Tadeusza Ziębę, jako symbol tegorocznych obfitych zbiorów.
Tuż po otwarciu uroczystości byliśmy świadkami wręczenia Honorowych Odznak im. Św. Izydora Oracza przyznawanych m.in. za zaangażowanie w prace społeczne. Na wniosek Stanisławy Ziobro, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Godowej, odznaczenia te otrzymały: Janina Guzik, Maria Krochmal, Władysława Musiał oraz Krystyna Ziobro. Uroczystego wręczenia dokonał Jerzy Bator – wiceprezes Podkarpackiej Izby Rolniczej.

               

W tym roku do prezentacji wieńców zgłosiły się grupy z Żarnowej, Godowej, Dobrzechowa, Strzyżowa, Wysokiej Strzyżowskiej Górnej oraz Dolnej, Zawadki, a także Grodziska. W sumie podziwialiśmy 14 pięknych kompozycji. Warto dodać, że wśród tego grona znalazła się również jedna grupa dziecięca z Żarnowej, co daje nadzieję na przekazywanie tradycji kolejnym pokoleniom. Wieńce były symbolem podziękowania za tegoroczne zbiory. Dominowała tematyka religijna, ale znalazły się również kompozycje tradycyjne oraz takie gdzie tradycja splatała się z symboliką religijną. Do tradycyjnych zaliczyliśmy wieńce w kształcie “Dzieży”, “Kopy” i “Wazonów z kwiatami”. Natomiast religijne to “Krzyż”, “Kopuła kościelna”, “Łódź”, “Hostia”, “Serce”, “Feretron” i “Kapliczka”. Wśród wizerunków pojawiała się Matka Boża Zielna, Różańcowa, czy św. Józef. Każda grupa wieńcowa otrzymała pamiątkowy dyplom i finansową gratyfikację z rąk Burmistrza Strzyżowa.

 

Podczas Dożynek towarzyszyły nam występy zespołów i grup śpiewaczych, które działają przy Domu Kultury “Sokół”. I tak wystąpiły: Grupa Śpiewacza “Barwy Jesieni”, zespół “Stryki i Stryjenki” oraz zespół pieśni i tańca “Kłosowianie”. Po zakończonych występach folklorystycznych rozpoczęła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu Awangarda, który umilał nam czas do późnego wieczoru.

 

W trakcie imprezy przeprowadzono i rozstrzygnięto konkurs kulinarny pn. “Strzyżowski Wulkan Smaków”, zorganizowany przez Strzyżowskie Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich. Warto dodać, że efektem końcowym będzie książka kucharska, zawierająca interesujące, nieznane, regionalne potrawy i przepisy, okraszona pięknymi zdjęciami.

 

Z ciekawej i bogatej oferty handlowej stoisk wystawienniczych, towarzyszących imprezie, każdy mógł wybrać coś dla siebie. Były ręcznie robione lalki szmaciane, torebki, podkładki, misie wykonane na szydełku, sznurowane kwietniki, ozdobne słonie, a także biżuteria i wiele, wiele innych elementów wyposażenia, ozdób czy dekoracji. Obok kosmetyków, chemii, perfum można było także nabyć wspaniałe sery kozie i krowie wędzone, miody nektarowe, kremowane, ziołomiody i inne produkty pszczele. Były sadzonki kwiatów, krzewy, zioła i mięty smakowe. Ponadto na stoiskach, koła gospodyń oferowały pyszne jadło i przysmaki swojej kuchni.

 

Swoje stanowiska przygotowały również KRUS, ODR oraz LGD, podczas imprezy dyżurowali rachmistrze z Urzędu Gminy, dawało to możliwość spisania się osobom, które jeszcze tego nie uczyniły. Działał również punkt szczepień przeciwko COVID – 19. Atrakcje dla dzieci zapewniło Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej, organizując konkursy i zabawy o tematyce historycznej z nagrodami, a dmuchane zjeżdżalnie udostępniło CSTiR w Strzyżowie. Całość imprezy poprowadziły instruktor wokalu DK “Sokół”-Barbara Szlachta oraz pisząca te słowa, stażystka-instruktor muzyki Karolina Hart.

 

Karolina Hart – DK

 

Zobacz zdjęcia 

liczba wyświetleń: 283 dodano: 2021-08-24