Wyrwa w brzegu Wisłoka zostanie zabezpieczona

 

Rozpoczęły się długo oczekiwane przez właścicieli ogródków działkowych w Strzyżowie, położonych w pobliżu Wisłoka, prace związane z zabezpieczeniem i wypełnieniem wyrwy powstałej na prawym jego brzegu. Realizatorem inwestycji jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

 

Prace rozpoczęto od zlikwidowania powstałej przy lewym brzegu Wisłoka łachy – piaszczystej mielizny, która spowodowała przekierowanie głównego nurtu Wisłoka w stronę brzegu prawego, a to, z kolei, powodowało jego podmywanie i powstanie wyrwy. Ubytek w brzegu stanowił realne zagrożenie dla zlokalizowanych w pobliżu ogródków działkowych, co podnosili wielokrotnie właściciele działek nad Wisłokiem. Kolejnym elementem prac będzie wzmocnienie wyrwy narzutem kamiennym, a następnie wypełnienie jej także urobkiem pozyskanym z usuwanej łachy.  

 

Działania te spowodują, że główny nurt rzeki zostanie odsunięty od brzegu prawego, co zniweluje wymywanie go przez wody Wisłoka. Koszt prac to około 100 tys. zł w całości pokryty ze środków wykonawcy inwestycji - Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

 

UM w Strzyżowie

liczba wyświetleń: 271 dodano: 2020-10-09