Jest taki krzyż w Łętowni…

 

Na skraju polnej drogi we wsi Łętownia stoi drewniany krzyż z wizerunkiem Jezusa. Krzyż jakich wiele, można rzec, jednak stoi za nim całkiem niezwykła historia, którą dla potomnych zachować chciał mieszkaniec Łętowni Józef Terlecki. To z jego inicjatywy w czerwcu br. Łętownię odwiedził dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów Andrzej Zajdel, natomiast dziś (22.07.)  materiał filmowy dotyczący historii krzyża i wojennych losów jego twórcy - Stanisława Jochyma, nagrywała w Łętowni dziennikarka TVP 3 Rzeszów. 

 

Krzyż w Łętowni powstał po powrocie Stanisława Jochyma w 1922 roku do rodzinnych stron z wojny polsko-bolszewickiej. To wotum dziękczynne za powrót do zdrowia, mimo odniesionych ran, ale także swoistego rodzaju pomnik pamięci tych, którzy walczyli oraz zginęli w tej wojnie. Stanisław Jochym wykonał krzyż własnoręcznie z drzewa dębowego, wyrzeźbił także znajdującą się na nim figurę Jezusa, mimo, że jak podkreśla syn Stanisława – Franciszek, nie był on stolarzem.

 

Historię krzyża opowiedzieli w czerwcu br. Józef Terlecki oraz rodzina zmarłego w 1962 roku Stanisława Jochyma dziennikarzowi Polskiego Radia Rzeszów Andrzejowi Zajdlowi, z którego powstał reportaż „Wiejski krzyż”, wyemitowany na antenie radia w czerwcu oraz dostępny na stronie www.radio.rzeszow.pl. Link do reportażu „Wiejski krzyż”.

 

Dzisiaj, natomiast Łętownię za sprawą krzyża i jego twórcy odwiedziła dziennikarka TVP Rzeszów Mirosława Filipczyk. Historię życia swojego ojca i dziadka opowiadali syn Franciszek, wnuk Stanisław oraz żona wnuka - Lidia Jochym. Nie zabrakło także informacji o samej wsi oraz historycznych rozważań dotyczących działań zbrojnych z początku XX wieku, którymi podzielili się: radny Rady Miejskiej w Strzyżowie i mieszkaniec Łętowni Daniel Złotek, Józef Terlecki oraz dr Piotr Szopa z IPN w Rzeszowie.

Materiał z nagrania wyemitowany zostanie na antenie TVP 3 Rzeszów w połowie sierpnia. O dokładnej dacie emisji będziemy informować.

 

A. Kozioł

liczba wyświetleń: 1135 dodano: 2020-07-22