Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Strzyżowa

 

 Setki mieszkańców gminy i miasta wzięły udział we wczorajszym (06.01) Orszaku Trzech Króli, który w południe przeszedł ulicami Strzyżowa. Hasłem tegorocznego pochodu były słowa kolędy "Cuda, cuda ogłaszają". W całym kraju oraz za granicą, w blisko 900 orszakach, wzięło udział prawie 1,3 mln osób. Strzyżów dołączył do grona organizatorów już po raz czwarty.

 

Orszak Trzech Króli jest przykładem zgodnego współdziałania ludzi różnych poglądów i wyznań. To oddolna inicjatywa, która łączy i spaja lokalne społeczności, zainicjowana i orgaznizowana we współpracy z Fundacją Orszak Trzech Króli z Warszawy.

 

Nim orszak wyruszył ulicami Strzyżowa, w Kościele Parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i Bożego Ciała w Strzyżowie odbyła się msza święta, celebrowana przez proboszcza parafii św. bpa J. S. Pelczara w Strzyżowie Juliana Jarząba oraz ks. Łukasza Jaska, homilię wygłosił zaś ks. Łukasz Szpyrka. Następnie Orszak wyruszył na Strzyżowski Rynek, gdzie została zaprezentowana pierwsza z trzech scen, przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Orła Białego w Strzyżowie.

 

Dalej pochód podążył do Parku Literackiego, gdzie uczniowie ze Szkoły podstawowej Nr 2 w Strzyżowie odegrali drugą scenę orszakową. Ostatnią scenę, zarazem kończącą orszak odegrali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Strzyżowie oraz Pracownicy Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie.

 

Tradycyjnie podczas orszaku rozdawane były darmowe korony oraz słodycze, ufundowane przez Cukierniczą Spółdzielnię „Roksana”. Miłym akcentem ubarwiającym pochód był także udział koni ze stadniny JKS „Pogórze” w Gliniku Zaborowskim.

 

Organizatorami Orszaku byli Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP i Bożego Ciała w Strzyżowie oraz Gmina Strzyżów przy udziale: Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie, Domu Kultury "Sokół" w Strzyżowie, Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie, Centrum Integracji Społecznej w Strzyżowie, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Orła Białego w Strzyżowie oraz Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Strzyżowie.

 

W organizację przedsięwzięcia włączyli się także: strzyżowska policja i pogotowie, jednostki OSP ze Strzyżowa i Żarnowej, strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2020 im. kpt. Zygmunta Patryna ,,Słowik" w Strzyżowie oraz wolontariusze.

 

A. Kozioł

 

Zobacz zdjęcia 

Zobacz relację iTV Południe

liczba wyświetleń: 1193 dodano: 2020-01-07