"Najpiękniejszy Stół Bożonarodzeniowy" 2019

 

Kurczak w skorupce, karp w galarecie, gołąbki z nadzieniem ziemniaczanym – tych i wielu innych pyszności można było spróbować 10 grudnia br. podczas Konkursu na „Najpiękniejszy Stół Bożonarodzeniowy”, połączonego z kiermaszem ozdób świątecznych. Organizatorem wydarzenia, było Strzyżowskie Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich przy współpracy Gminy Strzyżów, Biblioteki Publicznej oraz Czarnorzecko-Strzyżowskiej LGD.

 

Celem konkursu, organizowanego już od 12 lat, jest promocja dziedzictwa kulinarnego Ziemi Strzyżowskiej, zachowanie tradycji bożonarodzeniowego stołu świątecznego, dekoracji oraz potraw. W tym roku impreza miała zasięg powiatowy, bowiem w organizację wydarzenia włączył się także Powiat Strzyżowski oraz Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, ale także Podkarpacka Izba Rolnicza.

 

W Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie zebrało się tego wtorkowego przedpołudnia liczne grono zaproszonych gości oraz mieszkańców miasta i gminy. A byli wśród nich m.in.: Starosta Strzyżowski Bogdan Żybura, radni powiatu strzyżowskiego na czele z Przewodniczącą Małgorzatą Skalską-Nieroda, Burmistrz Strzyżowa Waldemar Góra oraz radni Rady Miejskiej w Strzyżowie, ks. dr Jan Wolak – proboszcz Parafii Farnej, Jerzy Bator – wiceprezes zarządu Podkarpackiej Izby Rolniczej, dyrektorzy strzyżowskich instytucji.

W bożonarodzeniowy nastrój wprowadziła uczestników spotkania uczennica strzyżowskiego LO Gabriela Pieczek, słowami znanych polskich kolęd, a akompaniował jej Jan Czarnik. Następnie dyrektor BPGiM Marta Utnicka witając zebranych, zaprezentowała wszystkie koła biorące udział w konkursie. Klika słów na temat istoty i magii Świąt Bożego Narodzenia przedstawił także ks. dr Jan Wolak.  

 

W konkursie udział wzięło łącznie dwanaście KGW z terenu gminy i powiatu strzyżowskiego, a były to koła z: Bonarówki, Brzeżanki, Gbisk, Godowej, Wysokiej Strzyżowskiej Dolnej oraz Górnej, Żarnowej i Żyznowa, a także Oparówki (gmina Wiśniowa), Gogołowa (gmina Frysztak), Zaborowa (gmina Czudec) oraz Lutczy (gmina Niebylec). Panie przygotowały mnóstwo tradycyjnych i nie tylko potraw związanych z Bożym Narodzeniem, m.in.: krokiety z grzybami, karp w galarecie, barszcz czerwony z uszkami, pierogi z fasolą, ale także np. roladę z łososia ze szpinakiem, roladę wieprzową z jarzynami nadziewaną serem.

 

W obliczu bogactwa potraw i smaków, komisja w składzie: Małgorzata Skalska-Nieroda, ks. dr Jan Wolak, Barbara Modliszewska – pedagog LO w Strzyżowie, Mirosław Czarnik – dyrektor LO w Strzyżowie oraz Piotr Rędziniak (prezes Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Strzyżowski) miała nie lada problem z wyłonieniem zwycięzcy. Burzliwe obrady trwały naprawdę długo, w tym czasie zebrani mogli więc obejrzeć przedstawienie „Jasełek” w wykonaniu grupy kolędniczej Towarzystwa Przyjaciół Godowej. Ostatecznie decyzją komisji wszystkie koła biorące udział w konkursie otrzymały równorzędne pierwsze miejsce. Każde z nich otrzymało także nagrody rzeczowe, które wręczyli starosta Bogdan Żybura oraz zastępca burmistrza Paweł Midura.

 

Oprócz konkursu i degustacji potraw, podczas imprezy można było także nabyć piękne, misternie wykonane ozdoby i stroiki świąteczne na stoiskach wytwórców produktów lokalnych - Anny Grabiec ze Strzyżowa oraz Ewy Tarańskiej z Baryczki (gmina Niebylec). W hallu biblioteki swoje stoisko mieli zaś uczniowie strzyżowskiego liceum, którymi opiekowała się pedagog LO Barbara Modliszewska. Warto wspomnieć, że celem, na jaki zbierali fundusze uczniowie, jest Adopcja Serca, czyli niesienie pomocy finansowej dzieciom z Afryki, która daje szansę na poprawę warunków życia i dostęp do nauki dla znanych z nazwiska i imienia podopiecznych.

 

I jak co roku spotkanie przyniosło wiele kulinarnych doznań, pozwoliło na kultywowanie naszych rodzimych tradycji świątecznych i wymianę doświadczeń - było okazją by spotkać się i w wyjątkowej atmosferze poczuć ducha nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

 

A. Kozioł

 

Zobacz zdjęcia 

Zobacz relację iTV Południe

liczba wyświetleń: 456 dodano: 2019-12-17