Strzyżowska biblioteka ma już 70 lat!

 

To był naprawdę piękny jubileusz – pełen ważnych dat i nazwisk w historii placówki, wzruszeń i humoru, ale przede wszystkim wypełniony serdecznością płynącą zarówno ze sceny, jak i widowni, która zebrała się tłumnie dnia 14 listopada br.  w sali widowiskowej Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie, by świętować 70-lecie Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie.

 

Zebranych gości przywitała dyrektor biblioteki Marta Utnicka. A byli wśród nich m.in.: Starosta Strzyżowski Bogdan Żybura, Zastępca Burmistrza Strzyżowa Paweł Midura, przewodniczący rady gminy i powiatu – Tomasz Grodzki oraz Małgorzata Skalska-Nieroda, Monika Ohar-Pawiak – z-ca dyrektora Miejskiej i Wojewódzkiej Biblioteki w Rzeszowie, byli dyrektorzy BPGiM Adam Kluska oraz Tadeusz Marek, dyrektorzy jednostek kultury i placówek oświatowych z terenu gminy i powiatu strzyżowskiego oraz wielu innych znamienitych gości i sympatyków biblioteki publicznej w Strzyżowie.

 

Architekturę budynku strzyżowskiej synagogi, gdzie mieści się siedziba biblioteki, omówił z przymrużeniem oka Andrzej Curyło, nawiązując formą przekazu do programu „Piórkiem i węglem” prof. Wiktora Zina (profesor przybliżał widzom osiągnięcia architektury polskiej i zagranicznej, ilustrując jednocześnie wykład rysunkami węglem). Z pełnym humoru monologiem zaprezentował się także w dalszej części spotkania, dając wskazówki męskiej części sympatyków biblioteki, jak wypożyczać książki i właściwie dobierać lekturę. Kto był tego popołudnia w sali DK, ten już na zawsze zapamięta przestrogę, by nigdy „nie czytać dwóch książek na raz”.

 

Część poświęconą bogatej historii placówki, ale także szeroki wachlarz działalności oraz inicjatyw podejmowanych w ostatnich latach, zaprezentowała Iwona Bałchan – zastępca dyrektora BPGiM. Następnie na scenę zaproszeni zostali byli dyrektorzy i pracownicy Biblioteki, którym dyrektor Marta Utnicka podziękowała za wieloletnią pracę oraz wkład w rozwój placówki. Każdy z nich otrzymał także medal „Przyjaciela Biblioteki”.

 

Miłym akcentem było wręczenie nagród dla zwycięzców w konkursie na najlepszego czytelnika w kategorii dzieci oraz dorosłych. Najmłodszym sympatykom czytelnictwa nagrody wręczali zastępca burmistrza Paweł Midura oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Strzyżowie Tomasz Grodzki. Nie zabrakło także ukochanego przez dzieci i zawsze oczekiwanego Bibliomisia, który pozował z dziećmi do wspólnego zdjęcia. Swoje nagrody odebrali także dorośli zwycięzcy konkursu, którym nagrody wręczył starosta Bogdan Żybura oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Małgorzata Skalska-Nieroda.

 

Ważną chwilą tego popołudnia, było wręczenie przez dyrekcję podziękowań i nagród dla wszystkich obecnych pracowników biblioteki publicznej. Także pracownicy przygotowali miłą niespodziankę dla pani dyrektor i jej zastępcy w postaci rymowanki oraz pięknych wiązanek kwiatów. Swoje życzenia w formie słowno-muzycznej złożyli także artyści i instruktorzy działający w Dom Kultury „Sokół” w Strzyżowie: Barbara Szlachta, Leszek Majewski, Barbara Pieczek oraz Aleksandra Sieńkowska.   

 

Na zakończenie spotkania moc życzeń i prezentów złożyli na ręce dyrektor Marty Unickiej przedstawiciele wszystkich instytucji, organizacji i stowarzyszeń obecnych na uroczystości. W holu DK można było także oglądać wystawę przygotowaną specjalnie z okazji 70-lecia BPGiM.

 

A. Kozioł

 

Zobacz zdjęcia

Zobacz relację iTV Południe

liczba wyświetleń: 706 dodano: 2019-11-18