Nasz 102 latek uhonorowany przez IPN odznaczeniem „ŚWIADEK HISTORII”

 

18 października br. w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. W uroczystości wzięli udział szanowni laureaci, ich rodziny i przyjaciele, przedstawiciele władz wojewódzkich na czele z Ewą Leniart - Wojewodą Podkarpackim oraz samorządowych, z Burmistrzem Strzyżowa  Waldemarem Górą, służb mundurowych, wojska oraz poprzedni laureaci odznaczeni nagrodą „Świadek Historii”.

 

Wyróżnienia wręczał Jan Baster, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, który  na wstępie odczytał list prezesa Jarosława Szarka, w którym zwrócił się do laureatów: „Świadek Historii to ktoś szczególny. Ktoś, kto przeżył określony czas i potrafi o nim zaświadczyć, potrafi zaangażować się w upamiętnienie tych wydarzeń. To ktoś zdolny do opowiadania historii z uwagi na jej ważność w budowaniu niezależnego i suwerennego państwa. Wyróżnieni dziś Świadkowie Historii niestrudzenie świadczą swoim życiem i poświęceniem o żarliwej miłości do ojczyzny, podejmują piękną pracę na rzecz wspólnotowej pamięci, stanowią inspirację i wzór dla przyszłych pokoleń”.

 

Wyróżnionym gratulowała również pani wojewoda Ewa Leniart.
W swych słowach podziękowania dla laureatów podkreśliła: „To wy jesteście solą tej ziemi, której nadajecie prawdziwy smak”.

 

Laureatami VIII edycji Nagrody Honorowej „Świadek Historii” zostały trzy osoby bezpośrednio biorące udział w działaniach wojennych, a byli to: porucznik Tadeusz Lutak - żołnierz Armii Krajowej i uczestnik kampanii wrześniowej, płk pilot Tadeusz Henryk Rolski - pilot Polskich Sił Powietrznych, uczestnik bitwy o Anglię, kpt. Stefania Obara - sanitariuszka i żołnierz Armii Krajowej. Wśród nagrodzonych byli także: Stanisław Szarzyński, kultywujący pamięć o bohaterach „Polskich Termopil”, ofiarach zbrodni dokonanych na kresach południowo-wschodnich przez nacjonalistów ukraińskich; dziennikarkaMirosława Filipczyk, która w swoich programach promuje tematykę historyczną, związaną
z Podkarpaciem oraz Romuald Rzeszutek - regionalista, walczący o pamięć o „Żołnierzach Niezłomnych”.

 

Oprawę muzyczną podczas uroczystości zapewniła Harcerska Orkiestra Dęta Hufca Ziemi Przemyskiej z Żurawicy pod batutą Jana Łaskarzewskiego. Należy podkreślić, że cały koncert kończący uroczystość dedykowany był naszemu wyróżnionemu odznaczeniem „Świadek Historii”, por. Tadeuszowi Lutakowi, jako swoisty ukłon od Żurawicy - miejscowości jego macierzystej Jednostki Wojsk Pancernych, w której służył od 1937 r. do Września 1939 roku. Pan porucznik, nie chcąc być dłużnym, zaśpiewał zwrotkę swej ulubionej piosenki czasu wojny: „Żegnaj dziewczyno Kochana”.

 

Nagroda Honorowa „Świadek Historii” jest lokalnym odpowiednikiem ogólnopolskiego „Kustosza Pamięci Narodowej”. Przyznawana jest osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w regionie oraz osobom wspierającym pion edukacyjny IPN w realizacji ustawowej działalności w obszarach edukacyjnym, naukowym i wydawniczym. Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne.

 

                                                                           Robert Adamczyk

 

Fot. Robert Adamczyk

liczba wyświetleń: 383 dodano: 2019-10-25