Mosty łączące biblioteki

 

W dniach 18-20 października br. została zorganizowana pierwsza międzynarodowa konferencja przedstawicieli bibliotek z gmin partnerskich organizacji „Charter of European Rural Communities”. Głównym celem konferencji „Mosty łączące biblioteki” była dyskusja i wymiana doświadczeń na temat roli, jaką odgrywa współczesna biblioteka publiczna w gminach o charakterze wiejskim i miejsko-wiejskim.

 

W spotkaniu w chorwackiej miejscowości Tisno, uczestniczyli delegaci z 12 państw, reprezentujących biblioteki z gmin: Stary Poddvorov (Czechy), Cissé (Francja), Esch (Holandia), Ibănești (Rumunia), Nagycenk (Węgry), Cashel (Irlandia), Nadur (Malta), Ockelbo (Szwecja), Bièvre (Belgia) oraz Polva (Estonia). Uczestnicy przedstawili sposób funkcjonowania ich bibliotek, porównywali i wymieniali się swoimi praktykami.

 

Konferencja stanowiła świetną okazję, żeby przedstawić Bibliotekee Publiczną Gminy i Miasta w Strzyżowie, jako zaplecze dla wielu wydarzeń kulturalnych. Już w tym roku biblioteka zdążyła zorganizować ponad 60 imprez, tj. spotkania autorskie, wieczorki poetyckie, programy edukacyjne czy animacyjne dla dzieci. Ze względu na ograniczony czas podczas prezentacji, skupiliśmy się na przybliżeniu tych największych, organizowanych cyklicznie, przedstawiając bliżej relację z 8 edycji Narodowego Czytania czy organizowanych już po raz dziewiąty ,,Światowych Dni Judaizmu w Kościele Katolickim’’, które odbyły się ponownie w Strzyżowskiej Synagodze, tym razem pod nazwą ROSZ-HA-SZANA – czyli żydowski NOWY ROK i SUKKOT – Radosne Święto Namiotów. Oczywiście nie mogliśmy też nie wspomnieć o najmłodszych czytelnikach oraz relacji z 5 urodzin naszego Bibliomisia. Zaakcentowano też, że po raz 26 w naszej Bibliotece odbywała się Wystawa Modeli Plastikowych i Kartonowych, podczas których zaprezentowano około 500 modeli samolotów, czołgów, statków i innych replik.

 

Uczestnicy konferencji byli zgodni, że współczesna biblioteka to miejsce społecznej aktywności i twórczości. Mamy nadzieję, że to spotkanie to dopiero początek naszej współpracy i zaowocuje następnymi, bo biblioteka to nie tylko książki i warto o tym pamiętać!

 

Monika Jaworek i Marta Utnicka

- uczestniczki konferencji

 

fot. Organizatorzy konferencji „Mosty łączące biblioteki”

liczba wyświetleń: 292 dodano: 2019-10-24