Strzyżowskie Święto Plonów - Dożynki`2019 - relacja iTV Południe

 

Tegoroczne Strzyżowskie Święto Plonów już za nami. W minioną niedzielę (18 sierpnia) plac Domu Kultury Sokół w Strzyżowie, zapełniła zarówno licznie zgromadzona publiczność, jak i grupy wieńcowe oraz stoiska wystawienniczo-handlowe.

 

Uroczystego otwarcia Dożynek tradycyjnie dokonali włodarze miasta i gminy: burmistrz Waldemar Góra oraz starosta Bogdan Żybura. Na ich ręce Starostowie Dożynek złożyli piękny, dorodny bochen chleba, jako symbol tegorocznych dobrych i obfitych zbiorów. Te zaszczytne funkcje przyjęli na siebie Katarzyna Ziobro – sołtys wsi Wysoka Strzyżowska oraz Łukasz Worosz – właściciel gospodarstwa rodzinnego w Dobrzechowie.

 

Do prezentacji wieńca zgłosiło się 18 grup wieńcowych, w tym: cztery ze Strzyżowa, cztery z Żarnowej, dwie z Zawadki, oraz po jednej z Dobrzechowa, Wysokiej Strzyżowskiej Górnej, Wysokiej Strzyżowskiej Dolnej, Grodziska, Żyznowa, Godowej, Brzeżanki i Glinika Zaborowskiego. Wszystkie wieńce - co podkreślały w swoich opisach grupy - były symbolem podziękowania Matce Bożej Zielnej za tegoroczne zbiory.

Jeśli brać pod uwagę tematykę, to dominowały dwa nurty: religijny i tradycyjny, jednak z przewagą tego pierwszego. Wśród wieńców tradycyjnych znalazły się: „Wóz” tak zwany „osiok”, „Bróg” (dawne zabudowanie gospodarcze, w którym przechowywano zżęte zboże), „Kwiat”, „Kosz”, jak również „Kopa”. Wieńce o symbolice religijnej to między innymi: „Kielich z Hostią”,  „Kościółek”, „Dzwonnica”, a także „Grota”, „Krzyż” czy „Kapliczka”, opatrzone wizerunkami Chrystusa bądź figurką Matki Bożej.

 

Spośród 18 wieńców wytypowano cztery, które będą reprezentować miasto i gminę Strzyżów. I tak decyzją trzyosobowego Jury w składzie: Marta Utnicka – dyrektor BPGiM, Edward Gadzina – strzyżowski artysta rzeźbiarz oraz Paweł Bukała – dyrektor Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie, do Markowej 25 sierpnia na 29. Dożynki Województwa Podkarpackiego pojadą grupy wieńcowe ZPiT „Kłosowianie” oraz Towarzystwa Przyjaciół Godowej. Natomiast 8 września do Niebylca na Dożynki Powiatowe pojadą grupy KGW Brzeżanka oraz KGW i OSP Żarnowa.

 

Muzyczną oprawą imprezy zajęły się zespoły Domu Kultury „Sokół”, a były to Zespół Pieśni i Tańca „Kłosowianie”, „Stryki i Stryjenki” oraz soliści Studia Piosenki: Oliwia Ziobro, Kacper Sienkowski i Aleks Moskal. Gościnnie wystąpiły: Kapela Ludowa „Kmiecie” z Budziwoja oraz „Rymanowianie”, a gwiazdą wieczoru była kapela Góralski Band z Podhala. W tanecznym rytmie wieczór zakończył zespół Awangarda.

 

Wśród licznych stoisk wystawienniczo-handlowych podziwiać i nabyć można było między innymi miód i produkty pszczele, sery naturalne, kwiaty z bibuły, rękodzieło, wyroby z drewna, ozdoby świąteczne, malarstwo na desce, przedmioty ozdobne wykonane techniką decoupage. Swoje stoiska miały również Gminna Spółdzielnia, firma Coco-Loco, KRUS oraz Combo.

 

Całość imprezy poprowadziły Aleksandra Sienkowska, wieloletnia solistka Studia Piosenki DK oraz pisząca te słowa.

 

Barbara Szlachta

Instruktor DK Sokół

 

Zobacz zdjęcia 

Zobacz relację iTV Południe

liczba wyświetleń: 719 dodano: 2019-08-20