Ludzie spotkali ludzi – tym razem w Strzyżowie

 

W dniach od 18 do 22 października br. w naszym mieście odbyło się spotkanie w ramach stowarzyszenia Charter of European Rural Communities. Organizacja, której od 2005 r. członkiem jest również Gmina Strzyżów, zrzesza 28 gmin - po jednej z każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Motto stowarzyszenia „ludzie spotykają ludzi” (people meet people), realizowane jest poprzez cykliczne spotkania przedstawicieli Charteru w miejscowościach zrzeszonych w organizacji. W czasie spotkań delegacje zamieszkują w domach rodzin, które wyraziły chęć przyjęcia pod swój dach zagranicznych gości.

 

Październikowe spotkanie w Strzyżowie było szóstym zaplanowanym w ramach realizacji projektu pn. „Tolerancja i solidarność jako kluczowe wartości dla przyszłości Europy”, programu Europa dla Obywateli, którego wnioskodawcą i realizatorem jest Gmina Strzyżów. Poprzednie spotkania odbywały się w ciągu ostatniego 1,5 roku w różnych stowarzyszonych miejscowościach. Zamykające cykl spotkanie zaplanowano w Strzyżowie, a nasze miasto odwiedzili przedstawiciele miejscowości: Bienvenida (Hiszpania), Bievre (Belgia), Cashel (Irlandia), Cisse (Francja), Desborough (Wielka Brytania), Esch (Holandia), Hepstedt (Niemcy), Ibanesti (Rumunia), Kandava (Łotwa), Kannus (Finlandia), Lassee (Austria), Medzev (Słowacja), Nadur (Malta), Naestved (Dania), Nagycenk (Węgry), Ockelbo (Szwecja), Polva (Estonia), Stary Poddvorov (Republika Czeska), Tisno (Chorwacja), Troisvierges (Luksemburg), Zagare (Litwa). Łącznie 40 delegatów reprezentujących 21 państw Unii Europejskiej.

 

Pogoda to nie problem

Członkowie delegacji przybyli do Strzyżowa w czwartek i zostali zakwaterowani w domach mieszkańców naszej gminy. W piątek w „Siedlisku Janczar” w Pstrągowej odbyło się oficjalne otwarcie spotkania, oraz konferencja, której temat brzmiał „Debata na temat przyszłości Europy - znaczenie idei solidarności i tolerancji. Istota współpracy i budowania partnerstw - podsumowanie efektów wszystkich poprzednich, wspólnych projektów. Propozycje działań w ramach przyszłej współpracy o zasięgu europejskim”. W konferencji wzięli udział członkowie delegacji, uczniowie strzyżowskich szkół oraz zaproszeni goście. Debatę poprowadziła Aleksandra Chodasz, trenerka i superwizorka dramy, prezeska Fundacji Rozwoju „Dobre Życie”, która podzieliła ją na 3 sesje tematyczne: solidarność i tolerancja we współczesnej Europie, trudności i wyzwania w realizacji projektów oraz plany działania.

 

Kolejnym punktem konferencji były wywiady z zaproszonymi gośćmi, przeprowadzone pod hasłem: „Jak solidarność wpłynęła na moje życie…”. Wywiadów udzielili por. Tadeusz Lutak, który jest jednym z ostatnich żyjących uczestników wojny obronnej we wrześniu 1939 r., Stanisław Krupa oraz Bogumiła Stec – Świderska, Zastępca Przewodniczącego Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”. Wywiady z zaproszonymi gośćmi przeprowadził  Paweł  Bukała, dyrektor Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie.

 

 Kolejnym punktem spotkania było zwiedzanie Strzyżowa, w tym wizyta w muzeum, galerii miejskiej, tunelu schronowym. Następnie członkowie delegacji wzięli udział we Mszy Świętej w Kościele Farnym w Strzyżowie. Wieczór to czas, który nasi goście spędzali z rodzinami goszczącymi oraz na wzajemnej integracji w strzyżowskich restauracjach i pubach. Na sobotę zaplanowano zwiedzanie Rzeszowa i Łańcuta, a także występy artystyczne w Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie, które podziwiać mogli nie tylko nasi goście, ale również mieszkańcy Strzyżowa. Program artystyczny obejmował spektakl grupy teatralnej „Prima Aprilis” ze Strzyżowa, występ zespołu „Kłosowianie” oraz koncert Strzyżowskiego Chóru Kameralnego. Następnie członkowie delegacji wraz z rodzinami goszczącymi udali się na wspólną kolację, po której wszyscy bawili się przy muzyce zespołu „Awangarda”. W niedzielę delegacje odwiedziły Kraków i jego najważniejsze zabytki – Rynek Główny, Sukiennice, Colegium Maius czy Wawel.

 

Pomimo tego, że pogoda w dniach, w których odbywało się spotkanie nie była najlepsza, uczestnicy czuli się w Strzyżowie doskonale i zachmurzone niebo oraz niskie temperatury nie popsuły im nastrojów. To zasługa mieszkańców Strzyżowa, a przede wszystkim rodzin goszczących, które stanęły na wysokości zadania i po raz kolejny dały odczuć naszym gościom, czym jest polska gościnność. Po raz kolejny, gdyż w 2010 r. spotkanie na podobnych zasadach również odbyło się w naszym mieście. Dla niektórych uczestników październikowe spotkanie było sentymentalną wycieczką do miejsca kiedyś poznanego. Podczas spotkania 8 lat temu zawiązanych zostało kilka przyjaźni pomiędzy rodzinami goszczącymi, a uczestnikami spotkania, co zaowocowało wzajemnymi rewizytami i utrzymywaniem wzajemnych kontaktów aż do dziś. Październikowe spotkanie wzbogaciło nas o nowe tego typu przyjaźnie, które z pewnością będą podtrzymywane.

 

Po co to wszystko?

Zawsze po tego typu spotkaniach przychodzi czas na podsumowanie i wtedy zasadnym wydaje się pytanie, czy było warto i jaką korzyść odnieśliśmy? Niewątpliwie strzyżowskie spotkanie spowodowało, że nasze miasto zyskało wielu prawdziwych przyjaciół. Uczestnicy delegacji byli zachwyceni naszym miastem, gościnnością Polaków, naszą kulturą i pięknem naszego regionu. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w Strzyżowie, a nawet w Polsce. Dzięki spotkaniu poznali nas, a my poznaliśmy ich. Nasi goście mieszkali razem z nami w naszych domach, spożywali wraz z nami posiłki, poznali nasze zwyczaje, kuchnię, kulturę, wartości, którymi się kierujemy. Rozmowy prowadzone przy wspólnym stole czy kieliszku wina pozwoliły również nam lepiej poznać naszych przyjaciół z Europy. Mimo, że często się różnimy, patrzymy na pewne sprawy inaczej, to wzajemne poznanie się powoduje, że potrafimy patrzeć na siebie z szacunkiem i miłością bliźniego. To ważne, zwłaszcza w obecnych czasach, gdy historia przyspiesza i nikt nie potrafi przewidzieć w jakim miejscu będziemy za kilka lat.

 

Do zobaczenia

Strzyżowskie październikowe spotkanie to zakończenie pewnego cyklu, jednak nie jest to koniec działań w ramach Stowarzyszenia Charter. Władze miejscowości – członków organizacji, składają wnioski do Unii Europejskiej o dofinansowanie kolejnych cyklów spotkań. Następne planowane jest na lipiec przyszłego roku w Polvie w Estonii. Wnioskodawcami kolejnych projektów są gmina Ockelbo – projekt dla młodzieży oraz gmina Esch – projekt dla uczestników dorosłych. Nowe zagraniczne znajomości oznaczają dla Strzyżowa nowe możliwości współpracy. Już teraz planujemy złożenie wniosku w ramach programu Erasmus+ pozwalającego na kilkudniową wymianę młodzieży ze Strzyżowa z gminami z Chorwacji, Węgier, Włoch i Słowacji. Natomiast po koncercie, który miał miejsce w sobotę, wywiązały się pomysły na współpracę w zakresie artystycznym. Sukces strzyżowskiego spotkania pozwala mieć nadzieję, że na następne międzynarodowe wydarzenie w naszym mieście nie będziemy musieli czekać kolejnych 8 lat.

 

Monika Jaworek

 

Zobacz zdjęcia

 

Info template

Information Brochure

liczba wyświetleń: 613 dodano: 2018-10-26