Susza – komisji wciąż mało

 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski ponownie apeluje o powoływanie komisji do szacowania strat w gospodarstwach, które ucierpiały z powodu suszy. Szef resortu prosi rolników, aby zwracali się do urzędów gmin o kierowanie w tej sprawie wniosków do wojewodów. Do wniosków o oszacowanie strat  rolnicy nie są zobowiązywani do składania jakichkolwiek dodatkowych dokumentów.

 

Oszacowanie strat musi być zakończone przed zebraniem plonu głównego, a tylko w 1/3 zagrożonych suszą gmin pracują komisje. Aktualnie szacowane są straty w 693 gminach zagrożonych suszą rolniczą. W gminie może pracować kilka komisji. Po zakończeniu prac komisji określona zostanie wielkość pomocy dla poszkodowanych rolników.

 

Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, który prowadzi monitoring suszy, na 2478 gmin w Polsce aż 2329, tj. 93,99% z nich, jest zagrożonych suszą rolniczą w uprawach zbóż jarych. W odniesieniu do zbóż ozimych dotyczy to 91,36% gmin, krzewów owocowych – 90,4%, w uprawach truskawek – 90,11 %. W innych uprawach procentowy udział gmin zagrożonych suszą rolniczą wynosi odpowiednio: dla roślin bobowatych – 76,27%, dla warzyw gruntowych 64,16 %, drzew owocowych – 62,87 %, tytoniu – 60,37%, dla upraw rzepaku i rzepiku – 50,52 %.

 

Kredyty klęskowe dla rolników, którzy ponieśli straty spowodowane przez suszę

 

ARiMR spłaca za rolników część odsetek od kredytu.
Warunki uzyskania kredytu klęskowego:

  1. warunek konieczny- trzeba posiadać protokół oszacowania szkód przez komisje powołane przez wojewodów  - wniosek o powołanie komisji składa do wojewody wójt lub burmistrz (zapytaj w gminie czy taki wniosek został złożony);
  2. wypełnij wniosek o kredyt klęskowy na formularzu przygotowanym przez ARiMR - dokument możesz wydrukować ze strony www.arimr.gov.pllub otrzymać w banku;
  3. przygotuj inne dokumenty wymagane przez bank.

 

Kto może ubiegać się o kredyt?

 

Indywidualni rolnicy, mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwa, a także duże przedsiębiorstwa.

 

Gdzie ubiegać się o kredyt klęskowy?

 

O kredyt klęskowy można ubiegać się w następujących bankach:

  • Bank PEKAO S.A.,
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone w nim Banki Spółdzielcze,
  • SGB-Bank S.A., a także zrzeszone w nim Banki Spółdzielcze,
  • Bank BGŻ BNP Paribas S.A.,
  • Bank Zachodni WBK S.A.,
  • Krakowski Bank Spółdzielczy.

 

Uwaga: okres kredytowania i okres karencji w spłacie kredytu rolnik ustala z bankiem. Opłaty i prowizje można negocjować indywidualnie z bankiem.

Szczegółowe informacje: www.arimr.gov.pl,zakładka Susza.

 

ARiMR, Biuro Powiatowe Strzyżów

liczba wyświetleń: 305 dodano: 2018-07-04