Do Rzeszowa pociągiem będzie szybciej

 

Dobiega końca remont linii kolejowej Rzeszów-Jasło na odcinku Boguchwała-Czudec. Dzięki inwestycjom obejmującym m.in. wymianę 12 kilometrów toru kolejowego, modernizację skrzyżowań kolejowo-drogowych, wyposażenie peronów w nowe wiaty, ławki i tablice informacyjne, pasażerowie będą podróżować zdecydowanie wygodniej i bezpieczniej. Będzie także szybciej, bowiem zwiększy się w konsekwencji prędkość pociągów z 60 do 100 km/h.

 

To niejedyna inwestycja planowana do realizacji w najbliższym czasie w obszarze transportu kolejowego, która poszerzy dostępność środków transportu zbiorowego dla mieszkańców gminy Strzyżów.

Twa weryfikacja wniosku Województwa Podkarpackiego dotyczącego utworzenia Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej (PKA). W ramach realizacji projektu, w części obejmującej naszą gminę, planowane jest zwiększenie ruchu szynobusów, które na trasie Rzeszów-Strzyżów kursowałyby w godzinach szczytu nawet co pół godziny, utworzenie parkingów park&ride przy dworcu PKP w Strzyżowie oraz stacji Glinik Charzewski-Zaborów, a także utworzenie stacji w Żarnowej wraz z wybudowaniem parkingu. 

 

Mając ponadto do dyspozycji budynek stacji PKP i tereny przyległe, które gmina zamierza jeszcze w tym roku pozyskać w ramach Funduszu Kolejowego, będzie można w Strzyżowie utworzyć profesjonalne centrum obsługi pasażerów. Działanie to, w połączeniu z planowanym zwiększeniem ruchu pociągów w ramach PKA, będzie istotnym krokiem w stronę zrównoważonego rozwoju transportu zbiorowego w Gminie Strzyżów.

 

A. Kozioł 

liczba wyświetleń: 609 dodano: 2018-05-15