Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” 2018

 

Za nami szósta ogólnopolska, a czwarta w Strzyżowie edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, w której udział wzięło ok. 70 000 biegaczy z 333 miast w Polsce oraz 8 miast za granicą – w Londynie, Nowym Jorku, Chicago, Hurth, Wilnie, Wiedniu oraz Penrose Park i Healesville w Australii. Głównym celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski wśród wszystkich Polaków, niezależnie od wieku.

 

Podstawowym dystansem dla wszystkich miast jest bieg na 1963 metry – jest to nawiązanie do daty śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

Na strzyżowski bieg zarejestrowało się 160 zawodników, którzy wystartowali na trzech dystansach: 1963 m, 6 km oraz 10 km.

 

Lista zwycięzców na poszczególnych dystansach przedstawia się następująco:

 

Bieg na 1963 m – kobiety:

 1. miejsce – Anna Ozga
 2. miejsce – Monika Wojdon
 3. miejsce - Magdalena Pamuła

 

Bieg na 1963 m – mężczyźni:

 1. miejsce – Stanisław Jaźwiecki
 2. miejsce – Jakub Bartula
 3. miejsce - Marcin Biedka

 

Bieg na 6 km – kobiety:

 1. miejsce – Halina Król
 2. miejsce – Łucja Potępa
 3. miejsce - Małgorzata Jachym

 

Bieg na 6 km – mężczyźni:

 1. miejsce - Robert Kubit
 2. miejsce - Oskar Olejarski
 3. miejsce - Jarosław Tajchman

 

Bieg na 10 km – kobiety:

 1. miejsce – Elżbieta Witek
 2. miejsce – Magdalena Iskrzycka

 

Bieg na 10 km – mężczyźni:

 1. miejsce – Radosław Ślaski
 2. miejsce – Rafał Szul
 3. miejsce – Mirosław Czyżowicz.

 

Laureaci poszczególnych kategorii biegu odebrali pamiątkowe puchary z rąk Mariusza Kawy – Burmistrza Strzyżowa, Dagmary Preisner – Z-cy Burmistrza Strzyżowa oraz st. chor. Roberta Mazuraka z zaprzyjaźnionej jednostki wojskowej w Jarosławiu.

Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale (zaprojektowane i wykonane przez Instytut Pamięci Narodowej) oraz koszulki upamiętniające Żołnierzy Wyklętych, ufundowane przez Fundację Wolność i Demokracja, głównego organizatora biegu, która istnieje od 2006 roku i jest niezależną organizacją pozarządową, wspierającą Polaków na Wschodzie, propagującą wiedzę o historii Polski.

 

Partnerami strzyżowskiego biegu było Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie, Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej oraz Dom Kultury „Sokół” w Strzyżowie.

 

Tegoroczną edycję biegu patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, który w swoim Liście skierowanym z okazji Obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych podziękował za upamiętnienie żołnierzy powstania antykomunistycznego: „Cieszę się, że w całym kraju, a także  poza jego granicami z roku na rok odbywają się coraz liczniejsze uroczystości upamiętniające drugą konspirację. Chcę z serca podziękować wszystkim, którzy przechowali pamięć o jej bohaterach, którzy ją pielęgnują i upowszechniają. Dziękuję badaczom opisującym ich losy i odnajdującym wciąż nowe miejsca spoczynku ich doczesnych szczątków, umożliwiając ich identyfikację i godny pochówek. Dziękuję organizatorom wydarzeń okolicznościowych, rocznic bitew i innych ważnych dat z dziejów antykomunistycznego zrywu. Dziękuję inicjatorom i fundatorom pomników, tablic i innych miejsc pamięci o Wyklętych – Niezłomnych.

Dziękuję tym, którzy przyczyniają się do upowszechniania wiedzy o powstańcach poprzez działalność edukacyjną i artystyczną (…) Dzisiaj szczególnie gorąco pozdrawiam wszystkich Polaków oraz obywateli innych krajów, którzy w 333 miastach w Polsce, a także w Europie i na innych kontynentach biorą udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym. Z uznaniem i radością przyjąłem wiadomość, że są wśród nich żołnierze Wojska Polskiego pełniący służbę w polskich misjach wojskowych razem z żołnierzami innych państw. To wymowny symbol trwałości i inspirującej mocy wojskowej tradycji tych, którzy wprawdzie żyli prawem wilka, lecz o których historia już nie milczy(…).”

 

Wyniki Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Strzyżowie

 

Zobacz film iTVPołudnie

 

Zobacz zdjęcia - K. Szaro

 

                                                                                                                                             Ewelina Brodowska-Mularz

                                                                                                                                             Fot. Krzysztof Szaro

liczba wyświetleń: 941 dodano: 2018-03-05