O perspektywach rozwoju Powiatu i Gminy Strzyżów na 39. sesji Rady Miejskiej

 

Wczoraj (28.02) odbyła się kolejna, 39. sesja Rady Miejskiej w Strzyżowie – pierwsza w tej kadencji z udziałem władz powiatu. Starosta Robert Godek omawiając Strategię Rozwoju Powiatu Strzyżowskiego, podsumował m.in. czteroletnią współpracę z samorządem Gminy Strzyżów  przedstawiając perspektywy rozwojowe gminy i miasta w odniesieniu do powiatowych i rządowych dokumentów strategicznych.

 

Pan Starosta zwracał uwagę na kluczową rolę Strzyżowa, jako centrum powiatu strzyżowskiego, nawiązując w swoim wystąpieniu do krajowego programu rozwoju miast średnich, którego głównym elementem ma być wsparcie z krajowych programów operacyjnych, zarządzanych przez Ministerstwo Rozwoju. Robert Godek podkreślał, że Strzyżów, będący stolicą powiatu, mógłby aspirować do miana miasta średniego, zachęcając jednocześnie do rozważenia takiej możliwości.

 

W tym kontekście podejmowane dotychczas przez samorząd strzyżowski plany poszerzenia granic miasta zyskują kolejny argument. Znajdują bowiem uzasadnienie w dokumentach strategicznych zarówno gminy, jak i powiatu i dają miastu perspektywę realnych korzyści, wynikających z większej dostępności środków zewnętrznych.

 

Jednym z wątków poruszanych przez pana Starostę w odniesieniu do perspektyw rozwojowych Strzyżowa, była także modernizacja linii kolejowej nr 106 Rzeszów-Jasło, dzięki której pociągi będą mogły poruszać się na tej trasie z prędkością do 100 km na godzinę.

 

Warto dodać, że inwestycja ta wiąże się bezpośrednio z realizowanymi z udziałem gminy Strzyżów, projektami rozwoju transportu i infrastruktury kolejowej także na obszarze Ziemi Strzyżowskiej – utworzeniem Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej (PKA) oraz Funduszem Kolejowym. Mając do dyspozycji budynek stacji PKP i tereny przyległe, będzie można w Strzyżowie utworzyć profesjonalne centrum obsługi pasażerów z wykorzystaniem systemu parkingów park&ride. To, w połączeniu z planowanym zwiększeniem ruchu pociągów w ramach PKA, będzie istotnym krokiem w stronę zrównoważonego rozwoju transportu zbiorowego w Gminie Strzyżów.

 

Miłym akcentem sesji było wręczenie nagród z okazji 50-lecia Związku Literatów Polskich wybitnym poetom Ziemi Strzyżowskiej, będącym  członkami Związku – Zdzisławie Górskiej-Klekawce ze Strzyżowa oraz Mieczysławowi Mularskiemu z Dobrzechowa, którego reprezentowała małżonka - Krystyna.

 

Fot. K. Szaro

A. Kozioł 

liczba wyświetleń: 640 dodano: 2018-03-01