Warsztaty profilaktyczne w Gminie Strzyżów

 

Zespół trenerski Fundacji Rozwoju „Dobre Życie” przeprowadził cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży z Gminy Strzyżów o profilaktyce zachowań ryzykownych, związanych z sięganiem po używki. Wykorzystana została metoda dramy, bo jest najlepszym sposobem, by zaangażować młodzież w pracę nad trudnymi tematami i poszukiwaniem rozwiązań.

 

Od września do listopada 2017 roku trenerki Fundacji realizowały projekt „Wiem, rozumiem, odmawiam. Dramowe warsztaty profilaktyczne dla dzieci i młodzieży z gminy Strzyżów”, który był dofinansowany z Gminy Strzyżów. Była to kontynuacja programów profilaktycznych z wykorzystaniem metody dramy, które Fundacja realizuje na terenie Podkarpacia już od kilku lat. Tym razem odbiorcami była młodzież ucząca się w 6 i 7 klasach szkoły podstawowej oraz w 2 i 3 klasach gimnazjum w szkołach w Żarnowej, Godowej i Dobrzechowie (łącznie 12 klas).

 

Podczas warsztatów uczniowie odkrywali historię, której bohaterką była ich rówieśniczka. Następnie improwizowali w parach dialogi pomiędzy bohaterami historii. Dzięki temu mogli wczuć się emocjonalnie w trudne sytuacje, w bezpiecznych warunkach odczuć na „własnej skórze” konsekwencje różnych ryzykownych zachowań i poszukać rozwiązań. Okazało się to bardzo atrakcyjną propozycją dla młodych ludzi, ponieważ drama działa na wyobraźnię i jest dobrym pretekstem do ważnych rozmów.

 

Taka praca przeciwdziała uzależnieniom i zwiększa bezpieczeństwo dzieci m.in. dlatego, że zwiększa świadomość przyczyn i konsekwencji uzależnień, ale też uczy jak pomóc sobie i innym w sytuacji presji, stresu, przykrych emocji bez sięgania po używki. W wyniku warsztatów dzieci i młodzież zwiększyły umiejętność komunikacji z rówieśnikami, nauczycielami i rodziną. Więcej o rezultatach projektu na stronie Fundacji: http://www.dobrezycie.org/obszary/profilaktyka-uzaleznien/warsztaty2017

 

A. Chodasz

 

Projekt "Wiem, rozumiem, odmawiam. Dramowe warsztaty profilaktyczne dla dzieci i młodzieży z gminy Strzyżów” realizuje Fundacja Rozwoju „Dobre Życie”. Projekt jest dofinansowany ze środków Gminy Strzyżów.

liczba wyświetleń: 369 dodano: 2017-11-27