II Gminne Ćwiczenia Ochotniczych Straży Pożarnych

 

II Gminne Ćwiczenia Ochotniczych Straży Pożarnych odbyły się 21 października 2017 r. O godz. 9:00 przybyło 9 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Strzyżów do punktu koncentracji SIŚ przy ulicy 1 Maja (nieopodal Stadionu Miejskiego). Były to następujące jednostki:

 

·         OSP Dobrzechów

·         OSP Godowa Dolna (KSRG)

·         OSP Godowa Górna

·         OSP Grodzisko

·         OSP Strzyżów

·         OSP Wysoka Strzyżowska Dolna

·         OSP Wysoka Strzyżowska Górna

·         OSP Żarnowa

·         OSP Żyznów

W miejscu koncentracji SIŚ zostały przypomniane główne cele działań:

 

- Przypomnienie i utrwalenie zasad sprawiania poszczególnych rodzajów sprzętu, utrwalenie umiejętności w zakresie sprawiania linii ssawnych, linii zasilających, linii głównych oraz gaśniczych.

- Zapoznanie z zagrożeniami związanymi z wybuchem wewnątrz budynku, prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych w pożarach wewnętrznych budynku.

- Przypomnienie procedur udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy osobom poszkodowanym.

- Praktyczne sprawdzenie i doskonalenie możliwości operacyjno-technicznych sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej funkcjonujących na terenie Gminy Strzyżów.

 

Wszystkim jednostkom zostały przydzielone określone zadania. Następnie OSP drogą radiową zostały zadysponowane do zdarzenia przy ul. 1 Maja w Strzyżowie, gdzie nastąpił wybuch butli z gazem na II piętrze budynku, gdzie ma miejsce pożar wewnętrzny i prawdopodobnie są osoby poszkodowane.

 

Po dotarciu na miejsce, zadaniem KDR-a (dowódca z jednostki OSP Godowa Dolna) było sprawdzenie miejsca zdarzenia, a następnie wprowadzenie roty w  aparatach ODO wraz z linią gaśniczą na II piętro w celu zlokalizowania miejsca pożaru, odnalezienie osoby poszkodowanej (manekina), a następnie wyniesienie go na zewnątrz budynku (do strefy bezpiecznej) oraz oddymienie pomieszczeń. Dodatkowo na II piętrze znajdowała się osoba poszkodowana, której pożar odciął drogę ucieczki która została podjęta przez podnośnik z KP PSP Strzyżów. Zadaniem jednostek OSP Godowa Górna oraz OSP Strzyżów było przejęcie osób poszkodowanych i udzielenie im Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Działania OSP Dobrzechów polegało na zbudowaniu 2 linii gaśniczych w celu chłodzenia zbiornika z gazem, znajdującego się na zewnątrz, nieopodal budynk w którym miała miejsce symulacja zdarzenia. Celem OSP Żarnowa było natomiast ugaszenie drzew palących się przed budynkiem oraz pomoc druhom z Dobrzechowa przy chłodzeniu zbiornika z gazem.

 

Zadaniem pozostałych jednostek było zabezpieczenie terenu akcji, zorganizowanie punktu poboru wody oraz dowożenie wody jednostkom gaszącym zbiornik z gazem. Po oddymieniu pomieszczeń, budynek został sprawdzony czujnikiem wielogazowym, który nie wykazał obecności substancji niebezpiecznych. Po przeszukaniu pustostanu, odnaleziono jeszcze jedną osobę poszkodowaną z podejrzeniem urazu odcinka szyjnego kręgosłupa, której udzielono KPP. Przed zakończeniem działań ratowniczo gaśniczych został przeszukany teren wokół budynku, w którym prowadzono ćwiczenia, w celu wykluczenia większej ilości osób poszkodowanych.

 

Wszystkie postawione cele zostały zrealizowane w stopniu zadowalający. Druhowie z ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Strzyżów po raz kolejny udowodnili swoją postawą o ich profesjonalizmie oraz gotowości, dzięki czemu pokazali że zawsze można  na nich liczyć.

Dodatkowo podziękowania należą się także strażakom z PSP w Strzyżowie,
za profesjonalizm podczas ćwiczeń oraz cenne uwagi, które na pewno zaowocują jeszcze lepszą pracą druhów ochotników w przyszłości.

Ćwiczenia zostały przeprowadzone w budynku gminnym przy ul. 1 Maja, w którym aktualnie znajdują się pustostany.

 

K. Pirga

liczba wyświetleń: 350 dodano: 2017-11-08