Konferencja „Wsparcie osób żyjących z chorobą Alzheimera i ich rodzin – potrzeby i dobre praktyki”

 

Wrzesień jest światowym miesiącem choroby Alzheimera. Na całym świecie odbywają się wydarzenia związane z chorobami osób żyjących z chorobą Alzheimera oraz ich rodzin i opiekunów. 26 września br. w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie odbyła się konferencja o wspomnianym na wstępie tytule. Spotkanie w Warszawie rozpoczęła i poprowadziła pani Barbara Imiołczyk, dyrektor Centrum Projektów Społecznych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

- Żyjemy dłużej, więc coraz więcej wśród nas osób starszych. Choroby otępienne naszych najbliższych zawsze spadają na nas jak grom. Straszna bywa zwłaszcza diagnoza choroby Alzheimera. Za 30 lat, przy zachowaniu obecnych trendów demograficznych i zdrowotnych, około miliona Polaków będzie cierpiało na chorobę Alzheimera – mówił na konferencji szef Najwyższej Izby Kontroli, pan Krzysztof Kwiatkowski.

 

Z kolei pan Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich podkreślił, że „naszym celem jest zbieranie informacji o dobrych praktykach i szerzenie ich”. Gośćmi warszawskiej konferencji byli również: pani Mirosława Wojciechowska, członkini Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z chorobą Alzheimera; pan Rudolf Borusiewicz, dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich; pan Zygmunt Wierzyński, przewodniczący Podkarpackiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z chorobą Alzheimera, pan prof. Tadeusz Paszowski, przedstawiciel środowiska medycznego.

 

Konferencję można było śledzić online. Transmisja była zorganizowana w kilku miastach Polski, w tym również w Strzyżowie, w Galerii Miejskiej.

Konferencję lokalną w Strzyżowie poprowadził pan Paweł Bukała, dyrektor Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie oraz pani Alicja Kielar, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Strzyżowie, która przedstawiła m.in. prezentację założeń Polskiego Planu Alzheimerowskiego oraz zakres pomocy świadczonej przez placówki funkcjonujące na terenie gminy i powiatu strzyżowskiego.

 

Zarówno spotkanie lokalne, jak i konferencja prowadzona w Warszawie były okazją do zapoznania się z wynikami badań o kosztach ponoszonych przez rodziny, w związku z chorobą Alzheimera, poziomu świadomości w społeczeństwie na temat tej choroby oraz zapoznania się z dobrymi praktykami, realizowanymi w różnych miejscach Polski.

 

 

                                                                                                                             Ewelina Brodowska-Mularz

 

 

 

 

 

Zobacz zdjęcia 

Zobacz film z konferencji w siedzibie RPO w Warszawie - cz. I

Zobacz film z konferencji w siedzibie RPO w Warszawie - cz. II

liczba wyświetleń: 397 dodano: 2017-10-06