Wrześniowa fala Narodowego Czytania

 

Już po raz szósty w pierwszy weekend września cała Polska czyta największe polskie dzieła literackie. Mamy już za sobą dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogii” oraz „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalki” Bolesława Prusa, a w tym roku, w drodze głosowania, to właśnie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zostało wybrane do wspólnej lektury podczas Narodowego Czytania 2017, które odbędzie się w sobotę 2 września.

 

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser – Dudy. Zachęcam Państwa, abyśmy tego dnia przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój „Wesela”, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Doceńmy piękną polszczyznę, dialog z tradycją, klimat „tamtych czasów”, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej.

 

Serdecznie zapraszam wszystkich do wspólnego czytania „Wesela”, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień. Wierzę, że uczestnicy naszego strzyżowskiego spotkania znajdą radość zarówno w czytaniu z podziałem na role, jak też w indywidualnym spotkaniu z książką.

 

Do Narodowego Czytania Biblioteka Publiczna wraz z Towarzystwem Miłośników Ziemi Strzyżowskiej zaprasza władze samorządowe, powiatowe, członków Dyskusyjnego Klubu Książki, Krąg Twórczy Archē, lokalnych poetów, przedstawicieli różnorodnych instytucji, mieszkańców gminy Strzyżów. Mam nadzieję, że program, który przedstawią nam uczestnicy spotkania, zapadnie wszystkim głęboko w pamięci.

 

Spotkajmy się w pierwszą sobotę września w Parku Literackim przy BPGiM w Strzyżowie podczas Narodowego Czytania 2017.

 

Marta Utnicka

 

 

Marta Utnicka

liczba wyświetleń: 346 dodano: 2017-08-04