Wakacje w bibliotece

 

Czas wakacji,  to czas odpoczynku,  podczas którego milusińscy mogą skorzystać z bogatej oferty zajęć przygotowanych specjalnie dla nich przez różne instytucje kultury, szkoły, świetlice itp. ,,Wakacyjne rozmaitości” to tytuł zajęć zorganizowanych w lipcu dla dzieci przez bibliotekarzy Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie. Te starsze, w wieku szkolnym mogły uczestniczyć w zajęciach od wtorku do czwartku, natomiast piątek był zarezerwowany dla najmłodszych.

 

,,Aktywne wtorki” to blok zajęć ruchowych, konkurencji i zabaw sportowych. Dzieci, na podstawie literatury dziecięcej, dotyczącej sportu i rekreacji, mogły poznać różne dyscypliny sportu, także te nowoczesne, mniej znane. Dowiedziały się jak ważny jest ruch i gimnastyka dla rozwoju człowieka, szczególnie wtedy, gdy odbywa się on na świeżym powietrzu. Ładna pogoda pozwoliła zabrać dzieci na wycieczkę wokół strzyżowskiego Rynku oraz do Parku Literackiego, aby przeprowadzić tam niektóre zabawy i konkurencje.

 

,,Kreatywne środy” to zajęcia plastyczne pozwalające dzieciom wykazać się kreatywnością i stworzyć piękne prace, wykorzystując różne materiały i łącząc różne techniki. Pomocna w tym względzie okazała się literatura dla dzieci z zakresu sztuk plastycznych. Z kordonka i koralików powstały piękne, wakacyjne bransoletki. Własnoręcznie wykonane zestawy na biurko, w skład których weszły podpórka na telefon i pojemnik na długopisy, to ciekawa pamiątka z wakacji w bibliotece, mogąca służyć dzieciom przez cały rok. Do jej powstania posłużyły patyczki do lodów i ozdoby. Przy wykorzystaniu różnego rodzaju materiałów takich jak: zakrętki plastikowe, patyczki, bibuła, kredki, kawałki tkanin, dzieci przedstawiły ciekawe wakacyjne i bajkowe krajobrazy.

 

,,Inspirujące czwartki” to zajęcia inspirowane bajkami i baśniami dla dzieci. Zabawy logiczne, krzyżówki, kalambury, zagadki, puzzle, bajki w formie komiksu, to tylko niektóre z przygotowanych i przeprowadzonych w te dni propozycji. Na scenie w Parku Literackim dzieci mogły zabawić się w aktorów, przedstawiając krótkie teksty znanych autorów literatury dziecięcej. Podczas wszystkich zajęć towarzyszyła uczestnikom muzyka oraz piosenka o bibliotece, której słowa podkreślają wartość książek i czytania dla rozwoju dziecka, oraz wskazują rolę biblioteki w życiu dziecka.

 

Wszystkie zabawy i zajęcia przeprowadzane były w grupach, dających możliwość integracji dzieci młodszych ze starszymi, słabszych z silniejszymi. Rywalizacja pomiędzy grupami pozwoliła wyłonić zwycięzców i nagrodzić ich upominkami. Każdego dnia w zajęciach dla dzieci w wieku szkolnym brało udział ok. 30 dzieci w wieku od 6 do 13 lat.

 

,,Kolorowe piątki” to zajęcia przygotowane dla najmłodszych w Parku Literackim. Na scenie Odjazdowe Bibliobabki przedstawiły krótkie inscenizacje bajek dla dzieci, przygotowały zabawy zręcznościowe, ruchowe przy muzyce, zagadki. Na niektórych buźkach usiadły namalowane motyle, biedronki, niektóre dzieci zmieniły się w kotki, pieski, a nawet tygrysy. Nie zabrakło również kolorowych bajkowych postaci. Piękne, kolorowe bańki dopełniły całości.

 

 Dziękujemy dzieciom za udział w wakacyjnych zabawach w bibliotece, a także rodzicom i opiekunom dzieci za dostrzeżenie w zajęciach bibliotecznych ciekawej alternatywy dla innych wakacyjnych propozycji. Zapraszamy za rok!

 

Iwona Bałchan

BPGiM w Strzyżowie

 

Zobacz zdjęcia 

liczba wyświetleń: 377 dodano: 2017-08-03