Związek Strzelecki "Strzelec"

 

     Przygoda strzyżowskiej młodzieży ze Związkiem Strzeleckim „Strzelec” Organizacją Społeczno-Wychowawczą rozpoczęła się w październiku 2008 roku. Wtedy to z inicjatywy Burmistrza Strzyżowa (obecnie sierżanta ZS) Marka Śliwińskiego miało miejsce spotkanie grupy inicjatywnej - przedstawiciele JS 2021 im. Leopolda Lisa-Kuli z Rzeszowa, na czele z inspektorem Strączkiem zachęcili młodzież i kadrę do wstąpienia w szeregi naszej organizacji. Chętnych nie brakowało. Mieszkańcy Strzyżowa, na początku zdziwieni, szczególnie widokiem umundurowanych dziewcząt, szybko przyzwyczaili się, że w każdy piątek o godz. 1800w „sztabie” przy ul. Sobieskiego zbierają się młodzi ludzie w strzeleckich mundurach z emblematami Strzelca i patronem naszego miasta Św. Michałem na ramieniu.

 

     Strzelcy szybko wrośli w realia życia społecznego naszego miasta. Strzyżów ma bogate tradycje patriotyczne – przed wojną Związek Strzelecki liczył około 150 członków, zgodnie współpracujących z ponad 80 „sokołami” z Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Obecnie mamy ponad 40 strzelców (uczniów gimnazjum, szkół średnich, studentów) i 8 osób kadry.

 

     Dnia 11 listopada 2008 r. nastąpił bardzo uroczysty moment – weterani walk II wojny światowej przekazali swój sztandar Armii Krajowej młodym strzelcom. Nosimy go z dumą i godnością pomni, że głównym celem naszej organizacji jest działanie na rzecz niepodległości Rzeczypospolitej i wychowanie członków Związku w duchu patriotycznym i koleżeńskim. Służą temu: lekcje historii i wychowania patriotycznego, spotkania z kombatantami, kultywowanie pamięci o bojownikach walk za ojczyznę, wycieczki historyczne (do Warszawy, Zadwórza i Lwowa, program edukacji regionalnej), udział w rajdach organizowanych przez IPN, udział w konkursach historycznych, opieka nad zabytkami Ziemi Strzyżowskiej. W naszym mieście znajduje się unikatowy zabytek – kwatera Hitlera „Anlage Süd” czyli niesamowity tunel pod Żarnowską Górą. Pełnimy tam dyżury, udostępniając go zwiedzającym, a także wykorzystujemy go do ćwiczeń czy pokazów, jak prezentacja umiejętności taktycznych strzyżowskich strzelców, sfilmowana dla jednostki 2021.

 

     Już żadna uroczystość w mieście nie mija bez Organizacji – nie tylko święta narodowe czy państwowe, ale także lokalne i religijne odbywają się z naszym udziałem, bo wiemy, że służba społeczeństwu musi być podporządkowana idei „Bóg, Honor i Ojczyzna”. Także na tradycyjnych piknikach militarnych, rekonstrukcjach wydarzeń historycznych czy „wojskowych majówkach”, organizowanych przez władze miasta, zawsze widać strzelców w charakterystycznych zielonych beretach. Szkolenia medyczne, prowadzone przez wykwalifikowanych ratowników medycznych, pomagają w niesieniu pomocy w razie wypadków, jesteśmy też przygotowani do służby w sytuacjach kryzysowych.

 

     Trzeba pamiętać, że w „Strzelcu” czekają nie tylko przyjemności, ale i pot wyciśnięty z nas przez sekcyjnych na placu. Nikt jednak nie grymasi, bo staramy się z dumą nosić mundur, który do czegoś przecież nas zobowiązuje. Ważne jest też zdyscyplinowanie w zespole i gotowość do poświęcenia się dla kolegów, a także fakt, iż po prostu lubimy się, zżyliśmy się ze sobą i wiemy, że w trudnych chwilach możemy na siebie liczyć. To chyba jest najważniejsze, żeby mówiono o nas: „Oni nie zawiodą, można na nich liczyć, bo są członkami Związku Strzeleckiego”.

 

 

 

sierż. ZS Marzena Dubiel

             

 
 

Budżet obywatelski 2017