Wielkie otwarcie Muzeum Samorządowego Ziemi Strzyżowskiej – I noc muzeów w Strzyżowie

 

17 maja 2014 roku, po trzech latach przygotowań, w nowej siedzibie przy ul. Łukasiewicza 10, udostępnione zostało dla zwiedzających strzyżowskie muzeum. Data wybrana na uroczyste otwarcie nowej placówki muzealnej nie była przypadkowa. Tego dnia w całej Polsce obchodzona jest Noc Muzeów – odpowiednik Europejskiej Nocy Muzeów - muzea otwierają dla zwiedzających swoje podwoje do późnych godzin nocnych, zaś wstępy są bezpłatne. Muzea tego dnia oferują dla zwiedzających różne dodatkowe atrakcje: prelekcje, spotkania, konferencje, wernisaże, koncerty itd. Nie mogło być inaczej w Strzyżowie. Była to doskonała okazja by pokazać mieszkańcom dorobek naszego lokalnego dziedzictwa oraz  zaprezentować nową placówkę muzealną w województwie podkarpackim.

 

Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej zostało powołane uchwałą Rady Miejskiej z dnia 30.06.2011 roku. Nadano mu imię Zygmunta Leśniaka – historyka, nauczyciela strzyżowskiego Gimnazjum, twórcy Izby Pamięci. Majątek muzeum zaś stanowią zbiory muzealne Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzyżowskiej, przekazane miastu w tym samym czasie. Wśród zbiorów znajduje się kilka tysięcy eksponatów o wysokiej wartości muzealnej z następujących dziedzin: paleontologia, archeologia, historia, archiwalia, numizmatyka, kultura materialna, sztuka oraz etnografia. Eksponaty te gromadzone były przez 50 lat (od 1959 roku). Wielkie i jakże ważne dla naszej historii dzieło gromadzenia pamiątek, zapoczątkowane przez prof. Zygmunta Leśniaka, kontynuował przez ostatnich 30 lat Adam Kluska, opiekun  Społecznego Muzeum Regionalnego Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzyżowskiej (istniejącego od 1972 roku).

 

Data wybrana na uroczyste otwarcie nowej placówki muzealnej nie była przypadkowa. Tego dnia w całej Polsce obchodzona jest Noc Muzeów – odpowiednik Europejskiej Nocy Muzeów. Rokrocznie od 1997 roku, w jeden z weekendów majowych muzea otwierają dla zwiedzających swoje podwoje do późnych godzin nocnych, zaś wstępy są bezpłatne. Muzea tego dnia oferują dla zwiedzających różne dodatkowe atrakcje: prelekcje, spotkania, konferencje, wernisaże, koncerty itd. Nie mogło być inaczej w Strzyżowie. Była to doskonała okazja by pokazać mieszkańcom dorobek naszego lokalnego dziedzictwa oraz  zaprezentować nową placówkę muzealną w województwie podkarpackim.

 

Uroczysta inauguracja odbyła się o godzinie 12.00, natomiast muzeum otwarte było do godziny 24.00. W tym dniu odbył się koncert kameralny muzyki poważnej w wykonaniu muzyków Filharmonii Rzeszowskiej: Jadwigi Kot (sopran), Pawła Bazana (baryton) oraz Janusza Tomeckiego (fortepian). Mieliśmy okazję usłyszeć utwory: Chopina, Paderewskiego, Moniuszki, Karłowicza, Małeckiego i Mycielskiego w znakomitej aranżacji. Koncert poprowadził muzyk Andrzej Szypuła, który w ciekawy sposób przybliżył nam sylwetki polskich kompozytorów.

 

Jedną z imprez otwarcia muzeum była konferencja popularno-naukowa „Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na straży dziedzictwa kulturowego województwa podkarpackiego”. PROW jest jednym z programów pomocowych Unii Europejskiej realizowanym w Polsce w latach 2007- 2013 i jest skierowany bezpośrednio dla mieszkańców wsi. Jedną z jego części jest oś 4 tzw. LEADER. Konferencja miała na celu prezentację zrealizowanych dotychczas projektów dotyczących ochrony dziedzictwa kulturowego a finansowanych z tychże właśnie funduszy. Wygłoszonych zostało siedem referatów. Wśród zaproszonych prelegentów byli opiekunowie Izb Pamięci z Szufnarowej i Krościenka Wyżnego, Muzeum Wsi z Odrzykonia oraz dyrektorzy z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Jednym z takich projektów był ten realizowany w 2012 roku przez Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej, którego przedmiotem były badania archeologiczne Rynku w Strzyżowie. Konferencja sfinansowana została ze środków Sekretariatu Regionalnego Województwa Podkarpackiego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

 

Wieczorem w muzeum odbyło się spotkanie poświęcone Zygmuntowi Leśniakowi – twórcy Izby Pamięci i patronowi strzyżowskiego muzeum. Spotkanie rozpoczęła Ewa Szerszon, uczennica i wieloletnia sąsiadka profesora. Bardzo licznie przybyli na nie znajomi, rodzina i uczniowie profesora oraz mieszkańcy Strzyżowa. Spotkanie poprowadził Jakub Leśniak, syn Zygmunta. Przygotował on i zaprezentował wspaniałą prezentację poświęconą życiu, pracy i zainteresowaniom ojca. Zawierała ona dziewięć części ukazujących poszczególne etapy życia Zygmunta. Czynny udział w prezentacji wzięli również synowie i żona Jakuba. Po prezentacji, wywołującej szereg wspomnień wśród zgromadzonych, przyszedł czas na podzielenie się opowieściami związanymi z profesorem przez osoby z widowni, które miały szczęście go poznać. Spotkanie było pełne ciepła, nostalgii i wzruszeń. Ta miła atmosfera wprowadziła nas w zadumę, a także ożywiła pamięć o patronie naszego muzeum. Równocześnie w jednej z sal ekspozycyjnych zostało urządzone studio nagrań Polskiego Radia Rzeszów, gdzie w godzinach od 19.00 do 21.00 prowadzona była relacja na żywo z imprezy otwarcia muzeum.

 

Podsumowaniem wieczoru – nocy muzeów był recital gitarowy Teresy Goździeckiej. Zabrzmiały ukraińskie, bojkowskie i łemkowskie piosenki. Wśród utworów polskich nie zabrakło utworów do wierszy Leśmiana, Starego Dobrego Małżeństwa, czy też Lubelskiego Stowarzyszenia Bardów. Wspaniałe wykonanie tak spokojnego i klimatycznego repertuaru utrzymało widzów i zwiedzających w odpowiednim nastroju do snucia wspomnień o historii miasta i jego mieszkańców. Ostatni zwiedzający opuścili mury placówki po godzinie 23. Pierwsza odsłona strzyżowskiego muzeum w nowym obiekcie cieszyła się dużym zainteresowaniem. Odwiedziło go ponad 360 osób. Był to historyczny moment udostępnienia instytucji dla zwiedzających. Od tego dnia muzeum jest czynne w godzinach od 10.00 do 16.00 przez 6 dni w tygodniu (od wtorku do niedzieli). Serdecznie zapraszamy.

 

Monika Bober

 

 

   Fot. Andrzej Łapkowski

liczba wyświetleń: 3121 dodano: 2014-05-24